VoIP و تفاوت آن با ویدئو کنفرانس

در حال حاضر، اکثر افراد هنگامی که می خواهند ارتباط صوتی یا تصویری داشته باشند، از راه حل های مبتنی بر اینترنت برای این کار استفاده می کنند. در برخی موارد، از تلفن های VoIP برای برقراری ارتباط با افراد دیگر در مکان دور استفاده می کنند و در موارد دیگر، از ویدئو کنفرانس استفاده می کنند. هنگامی که ما در مورد VoIP و ویدئو کنفرانس صحبت می کنیم، اکثر مردم تصور می کنند که هر دو راه حل یکسان هستند.

پیدا کردن تفاوت بین VoIP و ویدئو کنفرانس چندان دشوار نیست. در صورتی که هیچ ایده ای در مورد این تفاوت ها ندارید و می خواهید آن را بدانید، با ما همراه باشید. در ادامه چند نکته کلیدی درباره تفاوت این دو را خواهیم آموخت.

 

استفاده از فناوری در  VoIP و ویدئو کنفرانس

اگر در مورد نحوه ارتباط صحبت کنیم، هر دو راه حل برای اتصال یا ارتباط، به اینترنت نیاز دارند. با این حال، تفاوت های ظریفی بین هر دو این راه حل ها وجود دارد. VoIP یا صدا روی پروتکل اینترنت به شما این امکان را می دهد تنها ارتباط صوتی داشته باشید و به شما امکان گفتگوی چهره به چهره را نمی دهد. همچنین، مستقل از سایر فناوری ها است و تا زمانی که تمام تنظیمات و امکانات مورد نیاز برای VoIP را داشته باشید، می توانید به راحتی ارتباط برقرار کنید. از سوی دیگر، ویدئو کنفرانس ممکن است برای انتقال صدا به VoIP یا شبکه TDM نیاز داشته باشد.

اهمیت سیستم های تلفن کاری و VoIP برای کسب و کارها

محدودیت های سخت افزاری

بهترین چیز در مورد شبکه VoIP این است که به شما این امکان را می دهد که تقریباً با هر دستگاه یا شبکه ای، به راحتی ارتباط برقرار کنید. اگر می خواهید با استفاده از اتصال VoIP خود با شبکه PSTN یا تلفن همراه تماس بگیرید، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. و اگر می خواهید سایر دستگاه های سازگار با VoIP را شماره گیری کنید، با مشکل مواجه نخواهید شد. به طور خلاصه، نیازی نیست نگران داشتن سخت افزار مشابه یا سازگار در هر دو طرف باشید. اما برای ویدئو کنفرانس در هر دو طرف، به دستگاه های یکسان یا سازگار نیاز است.

تفاوت بین VoIP و ویدئو کنفرانس

هزینه خدمات  در VoIP و ویدئو کنفرانس

اگر می خواهید از پتانسیل کامل VoIP استفاده کنید، ممکن است لازم باشد هر ماه مبلغ زیادی برای آن پرداخت کنید. از سوی دیگر، درباره ویدئو کنفرانس هم همین طور است اگر به ویژگی های بیشتری نیاز داشته باشد، می توانید به جای نرم افزارهای ویدئو کنفرانس رایگان مانند برنامه اسکایپ یک نرم افزار ویدئو کنفرانس مناسب مطابق با نیازهای خود استفاده کنید. هزینه این نرم افزارها مطابق با امکاناتی که ارائه می دهند متفاوت خواهد بود.

برتری VoIP نسبت به تلفن های سنتی

محدودیت های ارتباطی

VoIP به شما این امکان را می دهد تنها ارتباط صوتی داشته باشید و در این ارتباط، شما ممکن است از امکانات کنفرانس برای بسیاری از افراد برخوردار باشید یا نباشید. از سوی دیگر، اگر برای برقراری ارتباط ویدئو کنفرانس را انتخاب می کنید، علاوه بر برخورداری از ویژگی ارتباط صوتی و تصویری، امکان چت خصوصی را نیز خواهید داشت، می توانید صفحه خود را با سایر شرکت کنندگان به اشتراک بگذارید و می توانید شرکت کنندگان زیادی در یک جلسه واحد داشته باشید. همچنین، اگر بخواهید می توانید ارتباط را ضبط کنید. 

 

سخن پایانی

اگر بخواهیم دو فناوری VoIP و ویدئو کنفرانس را مقایسه کنیم، باید بگوییم هر دو به یک اندازه جذاب هستند و ویژگی های خاص خود را دارند. می توانید مطابق با شرایط و نیاز خود هر کدام را که مناسب تر است انتخاب کنید.

 

منبع:

eztalks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *