۸ نکته برای ساخت رمز عبور قوی و مطمئن

تقریباً ۳۵ سال است که در اینترنت هستیم، اما هنوز نکات مهم و ضروری در ساخت پسورد را رعایت نمی کنیم. طبق یک مطالعه امنیتی اخیر، رمزهای عبور وب که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد مواردی مانند “۱۲۳۴۵۶” و “رمز عبور” هستند. مطمئناً به راحتی به خاطر سپرده می شوند، اما هک کردن آن ها نیز به همین راحتی است. و اگر از آن رمز عبور ساده در چندین حساب استفاده کنید – همان طور که گزارش شده که ۹۲ درصد از کاربران آنلاین این کار را انجام می دهند – تمام اطلاعات شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت. در اینجا هشت نکته برای اطمینان از قوی و ایمن بودن گذر واژه شما آورده شده است.

 

  1. رمز عبور خود را طولانی انتخاب کنید.

هکر ها از چندین روش برای ورود به حساب های شما استفاده می کنند. ابتدایی ترین راه این است که شخصاً شما را هدف قرار داده و به صورت دستی حروف، اعداد و نمادها را تایپ کند تا رمز ورود شما را حدس بزند. روش پیشرفته تر استفاده از روشی است که به عنوان “حمله جستجوی فراگیر” شناخته می شود. در این تکنیک، یک برنامه کامپیوتری هر ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها را با سریعترین زمان ممکن بررسی می کند تا رمز عبور شما کرک شود. هرچه رمزهای عبور شما طولانی تر و پیچیده تر باشد، این فرآیند نیز طولانی تر می شود. رمزهای عبور با سه کاراکتر کمتر از یک ثانیه طول می کشد تا کرک شوند.

 

  1. یک عبارت بی معنی را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنید.

رمزهای عبور طولانی خوب هستند؛ اما رمزهای عبور طولانی که شامل کلمات و عبارات تصادفی هستند بهتر هستند و امنیت بیشتری دارند. اگر ترکیب حروف شما در فرهنگ لغت نباشد، و عباراتی بی معنی باشند و از نظر دستوری صحیح نباشند، کرک کردن آن ها دشوارتر خواهد بود. همچنین از کاراکترهایی که به ترتیب صفحه کلید هستند مانند “۱۲۳۴۵۶” یا “qwerty” که به طور گسترده استفاده می شود، استفاده نکنید.

 

  1. از اعداد، نمادها و حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید.

به طور تصادفی نمادها و اعداد را با حروف ترکیب کنید. برای مثال می توانید صفر را برای حرف O یا @ را برای حرف A جایگزین کنید. اگر رمز ورود شما یک عبارت است، حرف اول هر کلمه جدید را با حروف بزرگ بنویسید، که به خاطر سپردن آن برای شما راحت تر باشد.

8 نکته برای ساخت پسورد قوی و مطمئن

  1. از اطلاعات شخصی استفاده نکنید.

اگر اطلاعاتی در مورد شما وجود دارد که به راحتی قابل دسترس است – مانند تاریخ تولد، آدرس، شهر تولد، دبیرستان و نام اقوام – را در رمز عبور خود استفاده نکنید. استفاده از این اطلاعات حدس زدن رمز ورود شما را آسان تر می کنند. با توجه به این نکته، اگر هنگام ایجاد یک حساب آنلاین ملزم به انتخاب سؤالات و پاسخ های امنیتی هستید، سؤال هایی را انتخاب کنید که حاوی اطلاعات شخصی شما در حساب های شبکه های اجتماعی نیست.

 

  1. از رمزهای عبور استفاده مجدد نکنید.

وقتی هکرها، هک هایی در مقیاس بزرگ را انجام می دهند، لیست آدرس ایمیل و رمز های عبور به خطر افتاده اغلب به صورت آنلاین درز می کند. اگر حساب شما به خطر بیفتد و از این آدرس ایمیل و رمز عبور در چندین اکانت استفاده کنید، اطلاعات شما می تواند به آسانی برای ورود به هر یک از اکانت های دیگرتان استفاده شود. برای هر اکانت از گذر واژه منحصر به فرد استفاده کنید.

 

  1. از نرم افزار مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

نرم افزار مدیریت رمز عبور، از طرف شما رمزهای عبور قوی را ایجاد و ذخیره می کنند. این رمزهای عبور در یک مکان رمزگذاری شده و متمرکز نگهداری می شوند، که می توانید با یک گذر واژه اصلی (master password) به آن ها دسترسی پیدا کنید. (رمز عبور اصلی را گم نکنید!) استفاده از بسیاری از سرویس ها رایگان است و دارای ویژگی های اختیاری مانند همگام سازی رمزهای عبور جدید در چندین دستگاه و بازبینی رفتار گذر واژه شما است.

 

  1. رمز عبور خود را مخفی نگه دارید.

رمزهای عبور خود را به شخص دیگری ندهید. اگر در معرض دید دیگران هستید، رمز ورودخود را وارد نکنید. رمز ورود خود را بر روی یک کاغذ یادداشت روی کامپیوتر خود نچسبانید. اگر می خواهید رمزهای عبورتان را ذخیره می کنید، در کامپیوتر خود یک فایل را به صورت تصادفی نامگذاری کنید و رمزهای عبور را در آن ذخیره کنید.

 

  1. رمزهای عبور خود را به طور منظم تغییر دهید.

هرچه اطلاعات شما حساس تر باشد، بیشتر و در فواصل زمانی کوتاه تر و نزدیک تری باید رمز ورود خود را تغییر دهید. پس از تغییر رمز، برای مدت زمان طولانی دیگر از آن رمز عبور استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *