چطور پسورد قوی و منحصر به فردی بسازیم

به نظر می رسد ساخت رمزهای عبور قوی یک کار ترسناک باشد، خصوصاً وقتی توصیه می شود برای هر سایتی که از آن بازدید می کنید یک رمز عبور منحصر به فرد داشته باشید. اگر قرار باشد چندین پسورد قوی و منحصر به فرد مانند  w@8-YnH^1!0j ایجاد کرده و آن ها را بخاطر بسپاریم، مشکل خواهیم شد.

 

در نتیجه، ممکن است از یک پسورد یکسان استفاده کنید حتی اگر می دانید که ناامن است و اگر به خطر بیفتد، تمام اطلاعات وب شما در معرض دید قرار می گیرد. یا اینکه از چندین رمز عبور استفاده می کنید، اما همه آن ها کلمات ساده کوتاهی هستند و یا شامل اعدادی هستند که به زندگی شما مربوط می شوند و حدس زدن آن ها خیلی آسان است. یا اگر رمزهای عبوری ساخته اید که به خاطر سپردنشان سخت است (احتمالاً به این دلیل که کسب و کار یا وب سایتی شما را مجبور به این کار کرده است) پس احتمالاً لیستی از رمزهای عبور را در کنار کامپیوتر خود دارید – حتی اگر می دانید در صورت استفاده دیگران از کامپیوتر، این کار ایمنی شما را به خطر می اندازد.

رمزهای عبوری که به خاطر نمی آورید فایده ای ندارند. اما رمزعبورهایی که خیلی راحت به خاطر سپرده می شوند هم حدس زدن شان می تواند آسان باشد یا ممکن است با یک حمله بروت فورس به راحتی هک شوند.

 

فاکتور های پسورد قوی

ویژگی های اصلی پسورد قوی عبارتند از طولانی بودن رمز عبور (هرچه طولانی تر، بهتر)؛ استفاده از ترکیبی از حروف (کوچک و بزرگ)، اعداد و نمادها در رمز عبور، و نداشتن هیچ ارتباطی با اطلاعات شخصی شما و وجود نداشتن آن کلمه در فرهنگ لغت. خبر خوب اینکه شما لازم نیست رشته های سختی از اعداد و نمادها و حروف تصادفی را بخاطر بسپارید تا تمام این موارد را در رمزهای عبور خود لحاظ کنید. شما تنها به چند ترفند احتیاج دارید.

 

چگونه می توان یک رمز عبور ضعیف را به راحتی کشف کرد

شما باید رمزهای عبوری بسازید که می توان به خاطر سپرد اما حدس زدن آن ها دشوار است. یادگیری چند مهارت ساده ساخت پسورد قوی و به یاد ماندنی را آسان می کند. ساخت آن ها در واقع می تواند سرگرم کننده باشد و امنیت شما را به طور چشمگیری افزایش دهد.

برای درک تعریف رمزعبور قوی، بهتر است روش های معمولی را بررسی کنیم که روزانه میلیون ها کاربر را در معرض خطر قرار می دهد. بیایید چند نمونه از رمزهای عبور ضعیف را بررسی کنیم تا متوجه شویم که چرا این موارد شما را در معرض خطر قرار می دهند:

 

از کلمات متداولی مانند “Password” استفاده می شود

کلمه “Password” رایج ترین رمز عبور است. این ها کلمات ساده ای هستند که توسط کاربر به راحتی قابل حدس زدن هستند. با این حال، انسان ها تنها نگرانی شما نیست. برنامه هایی که از پایگاه داده های خودکار استفاده می کنند، می توانند رمز عبور را به راحتی شناسایی کنند.

 

شناسایی پسورد آسان است، به خصوص اگر کسی شما را به خوبی بشناسد

یک مثال متداول استفاده از ترکیب نام خانوادگی + سال تولد است. Mohammad1356 – اگرچه این مثال از ۱۲ حرف تشکیل شده است و شامل حروف و اعداد است، اما هم شامل نامی است که می تواند با شما یا خانواده شما مرتبط باشد و هم اطلاعات واضح دیگری مانند سال تولد شما، و به راحتی هک می شود.

 

کوتاه است و به راحتی قابل رمزگشایی است

بیایید فرض کنیم شما از “F1avoR” به عنوان رمز عبور استفاده می کنید، ترکیبی از حروف بزرگ و اعداد. در اینجا دو دلیل مهم وجود دارد که این مثال رمز عبور ایمنی نیست:

 1. خیلی کوتاه است. رمز عبور طولانی یک رمز عبور قوی است. هرچه یک هکر یا یک برنامه نرم افزاری مجبور باشد برای دسترسی به رمز عبور و هک کردن آن بیشتر تلاش کند، بهتر است.
 2. تعداد جایگزینی ها را می توان به راحتی حدس زد. جایگزینی عدد ۱ برای حرف l به راحتی برای انسان و نرم افزار قابل حدس زدن است.

 

چگونه یک پسورد قوی را ایمن نگه داریم

بنابراین اگر پسورد شما شامل تعداد حروف کافی، مبهم و ترکیبی از حروف، اعداد و نماد است، شما در مسیر درستی قرار دارید، اما هنوز به امنیت کامل رمز عبور دسترسی ندارید.

چطور پسوردی قوی و منحصر به فرد بسازیم

 • از رمزهای عبور خود استفاده مجدد نکنید. اگر برای ایمیل، خرید و سایر وب سایت هایی که دارای اطلاعات شخصی حساس هستند از از یک رمز عبور واحد استفاده کنید، اگر پسورد یکی از این موارد هک شود، سرویس های دیگر را نیز در معرض خطر نقض قرار داده اید.
 • رمزهای عبور خود را یادداشت نکنید. به خصوص در محل کار، پیگیری و به خاطر سپردن رمزهای عبور به روش قدیمی می تواند وسوسه انگیز باشد، اما به راحتی کشف می شود.
 • از نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید. برنامه های زیادی وجود دارند که رمزهای عبور شما را به صورت ایمن ذخیره می کنند. نرم افزارهایی مانند Webroot SecureAnywhere® Internet Security Plus و Webroot SecureAnywhere® Complete مدیریت رمز عبور را به عنوان یک ابزار امنیتی آنلاین اضافه ارائه می دهند.
 • رمزهای عبور خود را به اشتراک نگذارید. این مورد کاملاً واضح و بدیهی است، و اگر شما باید رمز عبور خود را به اشتراک بگذارید، در اسرع وقت آن را تغییر دهید.

 

نکاتی برای ساخت پسورد قوی  و منحصر به فرد

پاسخ کوتاه: راز ساخت رمز عبوری که منحصر به فرد و قوی باشد و به خاطر سپردن آن آسان است، تمرکز بر روی به یاد ماندنی ساختن آن و دشوار ساختن آن برای حدس زدن است. به نظر می رسد به اندازه کافی ساده است، درسته؟ با یادگیری چند مهارت ساده، به راحتی و با حداقل تلاش می توانید یک پسورد قوی و به یاد ماندنی بسازید. به علاوه، ایجاد آن ها در واقع می تواند سرگرم کننده باشد و و امنیت شما را به طور چشمگیری افزایش دهد.

برای جلوگیری از حدس زدن یا هک شدن رمزهای عبور، یک یا چند مورد از ترفندهای زیر را امتحان کنید:

 

از یک عبارت استفاده کنید و کدهای میانبر یا کلمات اختصاری را در آن قرار دهید

این مثال ها به شما این امکان را می دهد که از عباراتی استفاده کنید که برای شما معنایی دارد یا با یک نوع وب سایتی که با آن سروکار دارید مرتبط است. به عنوان مثال، ‘همه برای یکی و یکی برای همه’ ممکن است رمز عبور یک سایت شبکه اجتماعی باشد که مقصود اصلی آن اشتراک گذاری است.

 • ۲BorNot2B_ThatIsThe (بودن یا نبودن، مسأله این است – شکسپیر)
 • A&A41dumaS14 (یکی برای همه و همه برای یکی – سه تفنگدار، نوشته الکساندر دوما)

 

از رمزهای عبور با عناصر مشترکی استفاده کنید که برای سایت های خاص سفارشی شده باشد

این مثال ها با استفاده از یک سبک ثابت داستانی را تعریف می کنند بنابراین اگر می دانید چگونه بخش های اول را می نویسید و در صفحه ورود به سایت هستید، می دانید چه چیزی را اضافه کنید.

 • ABT2_uz_BA (استفاده برای بانک)
 • Pwrd4Acct-$$ (رمز عبور برای حساب در بانک)
 • Pwrd4Acct-In (رمز عبور برای اکانت اینستاگرام)

 

با صفحه کلید خود بازی کنید

با توجه به اینکه بیشتر صفحه کلیدهای کامپیوتر دارای ۱۰۱ تا ۱۰۵ کلید هستند، هنگام ساخت یک پسورد قوی و منحصر به فرد، شما گزینه های زیادی دارید.

 

شکلک اضافه کنید: در حالی که برخی از وب سایت ها انواع نمادهایی که می توانید استفاده کنید را محدود می کنند، اکثر آن ها طیف گسترده ای را مجاز می دانند. نمادهایتان را با تبدیل شان به صورت اسمایلی به منظور قوی کردن رمز عبور خود، به یاد ماندنی کنید. qazdrfvgy7، به سختی به خاطر سپرده می شود مگر اینکه بدانید که به صورت یک W روی صفحه کلید شما است، در آن صورت به خاطر سپردن آن بسیار آسان تر می شود! می توانید حروف، اشکال و موارد دیگر را روی صفحه کلید “طراحی” کنید.

 

از نمادهای متداول مجاز استفاده کنید:

می توانید از نمادهایی مانند ! ^ – % # & * } { و … استفاده کنید.

همچنین می توانید از نمادهای اسمایلی فیس (smiley face) استفاده کنید مثل 🙂  =(  ۳:  😀  ۸)

 

اکنون آماده هستید که با استفاده از یک یا چند مورد از این ترفندها، پسورد قوی و به یاد ماندنی خود را بسازید. اکنون، این نکات را با دیگران به اشتراک بگذارید، فقط رمزهای عبور خود را به اشتراک نگذارید!

 

منبع:

www.webroot.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *