سرقت هویت چیست و انواع آن کدام است؟

وقتی سخن از سرقت هویت و یا افرادی که اطلاعات شخصی را برای ارتکاب جرم و کلاهبرداری سرقت می کنند می شود، ممکن است به یاد سارقانی که اعتبار و اطلاعات بانکی را سرقت می کنند بیفیتیم، از طرفی این نوع سرقت به عنوان سرقت هویت مالی شناخته می شود. اما چندین نوع دیگر سرقت هویت وجود دارد که فراتر از آن است. و دانستن اینکه اگر قربانی سرقت هویت شوید چه کاری باید انجام دهید با دانستن و آگاهی این که با چه نوع از سرقت ها رو به رو خواهید شد شروع می شود.

 

سرقت هویت پزشکی

این اتفاق وقتی می افتد که سارقان از نام، کد ملی، اطلاعات بیمه و سایر اطلاعات شخصی شما برای دسترسی به خدمات و اطلاعات پزشکی استفاده می کنند. آن ها ممکن است با استفاده از این اطلاعات، مراقبت های پزشکی، دارو، دسترسی به سوابق پزشکی شما یا پوشش بیمه درمانی شما را به دست آورند. همچنین اگر سرقت به طور خاص به پوشش بیمه مربوط باشد، می تواند به عنوان سرقت هویت بیمه شناخته شود.

برای کمک به جلوگیری از سرقت هویت پزشکی، سوابق پزشکی خود را با دقت بررسی کرده و دفترچه های بیمه و تأمین اجتماعی خود را در مکانی امن نگه دارید.

 

سرقت هویت جنایی

این نوع سرقت ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که شخصی هنگام دستگیری یا احضار شدن برای یک جرم، خود را شخص دیگری معرفی کند. معمولاً مجرمی که این کار را می کند شناسه عکس، کد ملی و سایر اطلاعات مرتبط با قربانی را در اختیار دارند. در صورت موفقیت آمیز بودن سرقت، سارق مانع از آن می شود که فعالیت های جنایی در پرونده هایش ثبت شود و در عوض به پرونده قربانی می رود.

این نوع سرقت هویت بسیار نادر است، اما اتفاق می افتد.

انواع مختلف سرقت هویت

سرقت هویت مالیاتی

افراد می توانند برای دریافت بازپرداخت مالیات از کد ملی شما استفاده کنند. اغلب مردم متوجه این اتفاق نمی شوند تا زمانی که از اداره مالیات یک پیام دریافت می کنند و متوجه این موضوع می شوند. یا ممکن است شما نتوانید اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کنید زیرا قبلاً از کد ملی شما استفاده شده است.

شما باید مالیات خود را ثبت و اعلام کنید و هرگونه بدهی را حتی اگر قربانی این نوع سرقت هستید، بپردازید.

 

سرقت هویت کد ملی

کد ملی شما ممکن است با ارزش ترین اطلاعات شخصی ای باشد که یک شخص می تواند سرقت کند. سارقان می توانند از آن به همراه سایر اطلاعات شخصی شما برای باز کردن اکانت های مختلف و حتی دریافت خدمات استفاده کنند.

هرگز کد ملی خود را به کسی که با شما تماس گرفته است ندهید، حتی اگر ادعا کند که از یک دفتر دولتی تماس گرفته است.

 

سرقت هویت ساختگی

در این حالت، دزد بخشی از اطلاعات را از تعداد زیادی قربانی برداشته و آن ها را برای ایجاد یک هویت جدید ترکیب می کند. هویت جدید متعلق به شخص خاصی نیست، اما هنگامی که از آن هویت ساختگی استفاده می شود همه قربانیان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. هکر ها و دزدان اطلاعات می توانند از اطلاعات شخصی در اکانتهای شما استفاده کنند. بنابر این شما باید پسوردهای قوی و مطمئنی را برای تمام اکانت های موجود در کامپیوتر خود داشته باشید.

 

سرقت هویت کودک

این نوع سرقت در دوره های اخیر به یک نگرانی جدی تبدیل شده است. کودکان اهداف ایده آل هستند به دلیل اینکه افراد معمولاً گزارش های اعتباری آن ها را رصد نمی کنند، زیرا اغلب دلیلی برای این کار وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است سارقان قبل از اینکه گرفتار شوند با سرقت های زیادی فرار کنند.

آن ها ممکن است از اطلاعات کودک برای باز کردن اکانت ها یا ثبت مالیات استفاده کنند، و ممکن است تا زمانی که کودکی شروع به کار کند، بخواهد اتومبیل بخرد یا بیمه اتومبیل بگیرد، کسی متوجه نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =