زیرساخت دسکتاپ مجازی و مزایای آن برای کسب و کارها

بسیاری از شرکت ها به دنبال راه حل های نوآورانه برای مسائل فنی مختلفی هستند که با آن ها روبرو هستند. زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) به کسب و کارها این امکان را می دهد تا عملکرد خود را ارتقا دهند و نتیجه خود را بهبود بخشند زیرا رایانش را آسان تر، کم هزینه تر و مقیاس پذیر می کند. اما VDI به چه معناست و چه مزایایی برای کسب و کارها دارد؟

 

زیرساخت دسکتاپ مجازی یا VDI چیست و چگونه کار می کند؟

Virtual Desktop Infrastructure یا VDI به استفاده از مجازی سازی دسکتاپ یک کامپیوتر اشاره دارد. دسکتاپ مجازی کامپیوتری است که فرد می تواند به آن دسترسی داشته باشد و از طریق اینترنت کار کند، به این معنی که کل محیط دسکتاپ کاربر، مانند سیستم عامل، برنامه، ویجت ها و غیره بر روی سرور میزبانی می شود.

VDI شکلی از مجازی سازی دسکتاپ است که در آن تصاویر دسکتاپ از طریق شبکه به نقاط پایانی تحویل داده می شود. نقطه پایانی می تواند یک کامپیوتر یا یک تلفن همراه باشد.

 

دو نوع VDI وجود دارد:

VDI مداوم: برای کاربران نهایی مناسب است زیرا می توانند داده ها، فایل های شخصی سازی شده را ذخیره کنند و هر بار که کاربر ماشین های مجازی (VM) را باز می کند، تغییرات ذخیره و نمایش داده می شوند. با این حال، یکی از چالش های استفاده از VDI مداوم، نیاز به فضای ذخیره سازی کافی است و شرکت های فناوری اطلاعات باید زمانی را برای مدیریت هر دسکتاپ مجازی اختصاص دهند.

 

VDI غیر مداوم: کاربران به دسکتاپ عمومی متصل می شوند که در آن هرگونه تغییر در تنظیمات، اسناد یا فایل ها ذخیره نمی شود و پس از خروج کاربر، آن را به تنظیمات اولیه برمی گرداند. همچنین به کاربران این امکان را نمی دهد که دسکتاپ خود را شخصی کنند یا برنامه های مورد نیاز خود را نصب کنند.

زیرساخت دسکتاپ مجازی چیست و چه مزایایی برای کسب و کارها دارد؟

مزایای زیرساخت دسکتاپ مجازی

انعطاف پذیری

با VDI، کسب و کارها می توانند چابکی خود را بهبود بخشند، مدیران می توانند فرآیندهای نصب، ارتقاء یا عیب یابی را بدون هیچ گزارشی از سوی کاربران نهایی انجام دهند تا در بهره وری آن ها اختلال ایجاد نشود. برای کسب و کارهایی که از BYOD (دستگاه شخصی خود را بیاورید) پشتیبانی می کنند، VDI کارآمد خواهد بود.

 

مدیریت فناوری اطلاعات

یکی از مزایای کلیدی VDI مدیریت متمرکز است زیرا همه کارها را می توان در یک مکان مرکزی و واحد انجام داد. به عنوان مثال، اگر به روز رسانی جدید یک برنامه منتشر شود، می توان آن را به جای نصب روی صدها یا هزاران نقطه پایانی، به دسکتاپ مرکزی اضافه کرد.

علاوه بر این، شروع کار برای کاربران جدید آسان است زیرا مدیران فناوری اطلاعات می توانند به سادگی تصویر پایه را در ماشین های مجازی خود قرار دهند. آن ها همچنین می توانند کاربران را با یک کلیک ساده اضافه یا حذف کنند.

 

دسترس پذیری زیرساخت دسکتاپ مجازی

اگر دسترسی از راه دور توسط VDI پشتیبانی شود، کاربران می توانند از هر مکان و هر دستگاه سازگاری کار کنند. با قابلیت های منحصر به فرد VDI، می توان کارها را با سرعت بیشتری انجام داد زیرا به نرم افزارهایی دسترسی خواهند داشت که معمولاً برای آن ها غیر قابل دسترسی است.

 

مقرون به صرفه

VDI باعث صرفه جویی در هزینه های مرتبط با نیروی کار، انرژی و زمان می شود. ایستگاه های کاری VDI با طول عمر ۶ ساله طول عمر بیشتری نسبت به دسکتاپ های سنتی با طول عمر ۴ ساله دارند، بنابراین در هزینه خرید سخت افزار نیز صرفه جویی می شود.

همچنین، ایستگاه های کاری VDI در مقایسه با دسکتاپ های سنتی که گرمای بیشتری تولید می کنند و برای راه اندازی دستگاه مقدار قابل توجهی برق مصرف می کنند، انرژی زیادی مصرف نمی کنند.

 

امنیت

برای هر کسب و کاری، امنیت داده ها همیشه یک مسأله مهم است. از آنجایی که VDI مجهز به ویژگی های امنیتی است و داده های شما در یک نقطه مرکزی قرار دارند، احتمال حمله ویروس ها، خرابی ماشین یا دسترسی غیرمجاز به داده های مهم از بین می رود.

اما VDI را به اشتباه یک راه حل امنیتی در نظر نگیرید و به یاد داشته باشید که اطلاعات حساس را در VDI ذخیره نکنید. در کسب و کارهایی که از BYOD پشتیبانی می کنند، زمانی که هکرها کنترل دستگاه کاربر نهایی را به دست می آورند، می توان به راحتی به منابع نفوذ کرد، به خصوص اگر دستگاه های BYOD اقدامات امنیتی اولیه را نصب نداشته باشند.

 

آیا زیرساخت دسکتاپ مجازی راه حل مناسبی برای کسب و کارهای کوچک است؟

هدف شرکت ها داشتن یک راه حل فناوری کارآمد است که بهره وری آن ها را بهبود می بخشد. هر کدام نیازهای عملیاتی متفاوتی دارند؛ با این حال، می توان از مزایای کنترل متمرکز VDI استفاده کرد. علاوه بر این، اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه های اداری و پشتیبانی هستید زیرساخت دسکتاپ مجازی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

منبع:

uniserveit.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.