روش های پی بردن به هک شدن گوشی

امروزه به سختی می توان فردی را پیدا کرد که گوشی هوشمند نداشته باشد. سهولت فناوری گوشی های هوشمند و گسترش استفاده از آن ها، انواع مختلفی از تهدیدات امنیتی از جمله هک شدن گوشی را نیز به همراه داشته است. بسیاری از اطلاعات حساس در این گوشی های هوشمند ذخیره می شود، زیرا مردم از آن ها برای کارهای بانکی، خرید، ایمیل و سایر ارتباطات استفاده می کنند. عوامل تهدید از تاکتیک های مختلف مهندسی اجتماعی، از حملات فیشینگ تا استفاده از نرم افزارهای جاسوسی تلفن همراه، برای به خطر انداختن یا جاسوسی دستگاه های تلفن همراه کاربران استفاده می کنند.

هرچه تلفن های ما هوشمندتر باشد، بیشتر در برابر خطرات امنیت سایبری آسیب پذیر می شویم.

 

۵ نشانه ای هک شدن گوشی تلفن همراه

در حالی که هیچ معیار استانداردی برای تعیین اینکه آیا گوشی هوشمند شما در معرض خطر است یا خیر وجود ندارد، می توانید با مشاهده عملکرد دستگاه خود متوجه این موضوع شوید. در اینجا پنج علامت وجود دارد که به شما کمک می کند متوجه شوید گوشی هوشمند شما به طور غیرمعمول و عجیبی رفتار می کند یا توسط دیگران کنترل می شود:

 

 1. پیام های غیرمعمول و پاپ آپ ها

اگر پیام های نامناسب یا پنجره های بازشوی تبلیغاتی (پاپ آپ) ناخواسته را در تلفن هوشمند خود دریافت می‌کنید، ممکن است نشان دهنده وجود بدافزار یا نرم افزار جاسوسی (جاسوس افزار) تلفن همراه باشد. عوامل تهدید اغلب کاربران را با فریب های فیشینگ مختلف از طریق تبلیغات flashing یا لینک های مخرب هدف قرار می دهند / فریب می دهند، که با کلیک روی آن ها، کاربران را به یک صفحه وب تحت کنترل هکر هدایت می کنند یا با به کار گرفتن پیلودهای اضافی، کنترل کامل دستگاه را در دست می گیرند.

 

 1. وجود برنامه های غیرمعمول

ممکن است دلایل متعددی برای افزایش ناگهانی استفاده از اینترنت وجود داشته باشد. اما اگر موبایل دیتا بدون دلیل بالاتر از حد معمول باشد، احتمالاً دستگاه شما به خطر افتاده است. هکرها و کلاهبرداران موبایل دیتای شما را مصرف می کنند تا برنامه های خود را در حالت بی صدا (stealth mode) در پس زمینه اجرا کنند.

 

 1. استفاده زیاد از اینترنت در هک شدن گوشی

نصب غیرعادی یا برنامه های مشکوک در گوشی هوشمند خود را که خودتان دانلود نکرده اید، شناسایی کنید. این می تواند کار مجرمان سایبری باشد زیرا آن ها برنامه های جعلی / مخرب را برای نظارت بر فعالیت کاربران و سرقت اطلاعات حساس بر روی گوشی شما دانلود می کنند. اگر پیامی پیدا کردید که نفرستاده اید یا تماسی را دیدید که شما برقرار نکرده اید، می توان گفت احتمالاً کار یک هکر است.

چگونه متوجه شویم گوشی مان هک شده؟

 1. سریع خالی شدن باتری

در حالی که عمر باتری گوشی هوشمند با گذشت زمان کاهش می یابد، گوشی آلوده به بدافزار یا نرم افزار جاسوسی نسبت به حالت معمول شارژ باتری آن سریعتر خالی می شود. این به دلیل وجود برنامه های بدافزار / جاسوس افزار کنترل شده توسط هکرها در دستگاه شما است. این برنامه های مخرب از منابع تلفن همراه مانند دیتا و باتری برای اجرا در پس زمینه، نظارت بر دستگاه و انتقال داده ها به سرورهای مجرمان سایبری استفاده می کنند.

 

 1. عملکرد آهسته و کارایی پایین

گوشی های هوشمند دارای مشخصات و قابلیت های مختلفی هستند که به مرور زمان نیز کاهش می یابد. اما اگر احساس کردید که کارایی گوشی هوشمند شما به طور ناگهانی کاهش یافته است، وقت آن است که کاری کنید ممکن است در معرض هک شدن گوشی قرار گرفته باشید. دستگاه های تلفن همراه آسیب دیده اغلب مسدود می شوند، برنامه ها از کار می افتند و حتی پس از بستن برنامه ها، اجرای مداوم برنامه ها را تجربه می کنند.

 

چگونه گوشی هک شده خود را بازیابی کنیم

 • برای اسکن و حذف نرم افزارهای مخرب / جاسوس افزار، یک اپلیکیشن امنیت موبایل قوی یا نرم افزار ضد بدافزار را روی دستگاه خود دانلود کنید.
 • بلافاصله اطلاعات ورود همه حساب ها را تغییر دهید.
 • همه برنامه های مشکوک نصب شده را از دستگاه خود حذف کنید.
 • به مخاطبین خود اطلاع دهید که به هیچ پیام مشکوک یا لینکی که از شما دریافت می شود پاسخ ندهند / کلیک نکنند زیرا ممکن است مخرب باشند.
 • اگر همچنان با همان مشکلات دستگاه خود مواجه با هک شدن گوشی هستید، گوشی هوشمند خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

در صورت گم شدن یا سرقت دستگاه های هوشمند چکار کنیم

چگونه از هک شدن گوشی در برابر هکرها محافظت کنیم؟

 • بهات اسپات و بلوتوث تلفن همراه خود را در مکان های عمومی خاموش کنید.
 • از استفاده از Wi-Fi و ایستگاه های شارژ عمومی خودداری کنید.
 • دستگاه خود را همیشه با یک رمز عبور قفل کنید.
 • برنامه هایی را که در تلفن هوشمند خود دانلود کرده اید، به طور مرتب بررسی کنید. اگر برنامه های مشکوکی پیدا کردید، فوراً آن ها را حذف کنید.
 • به استفاده از برنامه ها و نرم افزارهای ضد بدافزار به روز شده ادامه دهید.
 • از VPN ها برای ایمن کردن مرورگر خود و خصوصی نگه داشتن آن استفاده کنید.
 • اپلیکیشن ها و پیوست ها را فقط از منابع مطمئن دانلود کنید (Play Store و App Store).
 • هنگام سفر،برای جلوگیری از هک شدن گوشی از استفاده از ایستگاه های شارژ USB عمومی خودداری کنید یا در صورت لزوم از USB condom استفاده کنید.

 

سخن پایانی

گوشی های هوشمند بخشی غیرقابل انکار از زندگی ما هستند. افزایش استفاده از دستگاه های هوشمند به دلیل اصلی مجرمان سایبری برای به خطر انداختن دستگاه ها و سرقت اطلاعات تبدیل شده است. مجرمان همیشه راه های جدیدی برای نفوذ  و هک شدن گوشی پیدا می کنند. استفاده آگاهانه از تلفن های هوشمند، آگاهی از تهدیدات بالقوه تلفن همراه و رعایت بهداشت سایبری می تواند به کاربران در برابر افزایش چشم انداز تهدید تلفن همراه کمک کند.

 

منبع:

cisomag.eccouncil.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.