چه قدر امنیت اطلاعات | امنیت داده برای شما مهم است؟

امنیت داده برای اکثر سازمان ها از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا داده ها شاهرگ حیاتی یک کسب و کار موفق محسوب می شوند. اطلاعاتی از قبیل داده های شخصی مشتری، اطلاعات پرداخت، جزئیات حساب بانکی و سایر اطلاعات باید همیشه امن و به طور محرمانه نگهداری شوند زیرا جایگزینی آن ها دشوار است و اگر به دست افراد اشتباه بیفتند می تواند خطرناک باشد و عواقب جدی در پی داشته باشد. نقض داده ها می تواند هزینه های سنگینی برای شرکت شما به همراه داشته باشد. بنابراین، بسیار مهم است که شرکت ها از مکانیسم ها و رویه های امنیت داده برای محافظت از اطلاعات خود در برابر تهدیدهای فیزیکی و دیجیتالی استفاده کنند.

 

امنیت داده فیزیکی و دیجیتالی

روش های زیادی وجود دارد که کارمندان و نیروهای شما ممکن است از طریق آن ها منجر به نقض داده شوند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ توسط  Shred-it صورت گرفت، بیش از%۴۰ از مدیران ارشد و صاحبان کسب و کارهای کوچک گزارش کرده اند که بی احتیاطی کارمندان یا از دست دادن تصادفی داده ها دلیل اصلی نقض امنیت اطلاعات اخیر آن ها بوده است.

بسیاری از نقض داده ها ناشی از امنیت فیزیکی سهل انگارانه است. تهدیدهای فیزیکی مانند سرقت، بلایای طبیعی، آتش سوزی و سایر موارد همیشه برای کسب و کارها یک مشکل و مسأله مهم بوده است. در عصر دیجیتال امروز، شاهد افزایش تهدیدات دیجیتالی و ظهور ابزارهایی مانند فایروال، رمزگذاری، رمزهای عبور، نرم افزار آنتی ویروس و سایر موارد هستیم. اما با توجه زیاد به محافظت در برابر خطرات سایبری، گاهی اوقات فراموش می کنیم که خطرات تهدیدهای فیزیکی چقدر آسیب رسان و مهم هستند.

 

چگونه می توانید از شرکت خود در برابر تهدیدات امنیتی محافظت کنید؟

اقدامات دیگری نیز وجود دارد که هر کس می تواند برای کمک به محافظت از خود و سازمان های خود در برابر تهدیدهای فیزیکی و سایبری انجام دهد:

 

برای امنیت داده از راه حل مدیریت پویای سازمانی استفاده کنید

با استفاده از سیستم های مدیریت پویای سازمانی که شامل مجموعه ای از سیستم ها برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به برنامه های سازمانی و / یا داده های شرکتی در دستگاه های تلفن همراه هستند، امنیت دیجیتال می تواند تقویت شود.

 

داده های خود را رمزگذاری کنید

به روز نگه داشتن نرم افزارها و محافظت از تمام دستگاه ها با رمز عبور، برای جلوگیری از هک شدن و تهدیدهای سایبری کافی نیست. رمزگذاری داده ها یکی از مطمئن ترین راه ها برای اطمینان از عدم سرقت و خوانده شدن اطلاعات سیستم کامپیوتر توسط کاربران غیر مجاز است. رمزگذاری داده ها، تبدیل داده ها از فرمت قابل خواندن به یک فرمت رمزگذاری شده است که تنها پس از رمزگشایی قابل خواندن یا پردازش است.

 

برای امنیت داده تمام اطلاعات شخصی را ایمن نگه دارید

حتی پس از پاک کردن هارد دیسک ها یا انجام ریست فکتوری، اطلاعات قابل توجهی توسط دستگاه ها قابل نگهداری است. برای اطمینان از اینکه اطلاعات شما به طور کامل و عملاً از بین رفته است، ممکن است لازم باشد دستورالعمل های خاص دستگاه را دنبال کنید یا یک مشاوره تخصصی دریافت کنید.

آیا اطلاعات شما ایمن هستند

امنیت ورود به سیستم را افزایش دهید

با یک توکن امنیتی، می توانید دسترسی کاربر به سیستم ها، پلتفرم ها، برنامه ها و منابع دیگر را فعال و غیر فعال کنید. این اقدام همچنین می تواند خطر از دست دادن یا فراموش کردن را کاهش دهد.

 

از محدود کردن دسترسی بر اساس نقش (RBAC) استفاده کنید

با این روش می توان از داده ها با امنیت بیشتری محافظت کرد. همچنین به سازمان شما این امکان را می دهد که براساس نقش کارمندان در شرکت تصمیم بگیرد چه کسی به چه نوع داده ای دسترسی داشته باشد. بنابراین، کارمندان فقط مجاز به دسترسی به اطلاعات ضروری و لازم برای انجام مؤثر و کارآمد وظایف شغلی خود هستند.

 

سیستم امنیت داده خود را آزمایش و بررسی کنید

روش های آزمایش امنیت، مانند ارزیابی ریسک، اسکن آسیب پذیری، ارزیابی امنیت، می توانند به سازمان ها کمک کنند تا از محافظت و امنیت اطلاعات حساس خود اطمینان حاصل کنند و تهدیدات امنیت داده را شناسایی کرده و از آن ها جلوگیری کنند.

 

از داده ها نسخه پشتیبان تهیه کنید

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات کسب و کارتان ضروری است تا در صورت بروز حملات سایبری بتوانید اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنید. توصیه می شود به طور منظم از اطلاعات و داده های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این فرآیند، در صورت نقض یا بروز مشکل در کامپیوتر، آسیب را کاهش می دهد.

 

از فیلترهای هرزنامه استفاده کنید

از این برنامه ها برای شناسایی ایمیل های ناخواسته و مزاحم و کاهش میزان ایمیل های اسپم و فیشینگ کسب و کارتان استفاده می شود. استفاده از فیلتر هرزنامه به شما کمک می کند تا احتمال باز شدن یک ایمیل فیشینگ یا فیک به طور تصادفی را کاهش دهید.

 

برای امنیت داده کارکنان خود را آموزش دهید

مهم است که به کارکنان خود در مورد تهدیدات سایبری که روزانه ممکن است با آن ها رو به رو شوند و نقش اساسی آن ها در ایمن نگه داشتن کسب و کار، آموزش دهید. کارکنان خود را در زمینه ساخت رمزهای عبور قوی، آگاهی از ایمیل های فیشینگ و فعالیت های آنلاین مشکوک و سایر اقدامات امنیت سایبری آموزش دهید.

 

این مراحل ساده می تواند ضمن حفظ اعتماد و اطمینان مشتری، به محافظت از کسب و کار خود در برابر تهدیدات سایبری و فیزیکی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *