رمز عبور ایمن و اهمیت آن در حفظ اطلاعات

رمزهای عبور یا پسورد ها خط اول دفاع در برابر دسترسی غیرمجاز به کامپیوتر و اطلاعات شخصی شما را ایجاد و ارائه می کنند. هرچه رمز عبور قوی تر باشد، کامپیوتر بیشتر و بهتر شما را در برابر هکرها و نرم افزارهای مخرب محافظت می کند. شما باید پسوردهای قوی و مطمئنی را برای تمام اکانت های موجود در کامپیوتر خود داشته باشید. در اینجا نکات مفیدی برای ایجاد رمزهای عبور قوی و ایمن نگه داشتن اطلاعات شما آورده شده است:

 

 1. برای هر یک از حساب های کاربری مهم خود (یعنی ایمیل و بانکداری اینترنتی) از یک گذر واژه منحصر به فرد استفاده کنید. از یک رمز عبور در چندین حساب استفاده نکنید.

 

 1. گذر واژه شما باید حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد. این رمز باید شامل حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نمادها باشد. اگر به درستی ساخته شود، یک رمز عبور بلند محافظت بیشتری نسبت به یک رمز عبور کوتاه ارائه می دهد.

 

 1. هنگام ساخت گذر واژه خود از اطلاعات شخصی مانند نام، سن، تاریخ تولد، نام کودک، نام حیوان خانگی یا رنگ و یا آهنگ مورد علاقه خود استفاده نکنید.

 

 1. از انتخاب ترکیب های متوالی صفحه کلید (یعنی qwerty یا asdfg) به عنوان رمز عبور خودداری کنید.

 

 1. به اطراف خود نگاه کنید و مطمئن شوید زمانی که گذر واژه خود را وارد می کنید، کسی نگاه نمی کند. اگر چنین است، مؤدبانه از او بخواهید که به سمت دیگری نگاه کند.
اهمیت رمز عبور قوی و مطمئن
رمزهای عبور به عنوان خط اول دفاع در برابر دسترسی غیرمجاز
 1. اگر روزانه دستگاه خود را ترک می کنید حتماً از سیستم خارج شوید – انجام این کار فقط چند ثانیه طول می کشد و به شما اطمینان می دهد که هیچ کس از سیستم شما برای اهداف مخرب استفاده نمی کند. با این کار راه سرقت اطلاعات را برای افراد و سیستم های مخرب می بندید.

 

 1. از وارد کردن گذر واژه در کامپیوترهای دیگر خودداری کنید – ممکن است نرم افزارهای مخرب نصب کرده باشند تا عمداً رمز عبور شما را سرقت کنند.

 

 1. از وارد کردن رمز عبور هنگام اتصال به Wi-Fi نا امن (مثلاً در فرودگاه یا کافی شاپ) خودداری کنید – هکرها می توانند کلمات عبور و داده های شما را از طریق اتصالات نا امن رهگیری کنند.

 

 1. هرگز گذر واژه خود را به کسی نگویید.

 

 1. رمزهای عبور خود را مرتباً تغییر دهید و از استفاده دوباره از همان رمز عبور خودداری کنید.

 

 1. هرگز گذر واژه خود را روی کاغذ یادداشت ننویسید و در زیر ایستگاه کاری یا تلفن خود مخفی نکنید. کسی آن را پیدا خواهد کرد.

 

 1. همیشه وقتی مرورگر اینترنت از شما اجازه می خواهد رمزهای عبور شما را به خاطر بسپارد، گزینه ی “هرگز” را انتخاب نکنید.

 

همه ما وظیفه داریم اطلاعات خود را ایمن نگه داریم. این دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا از بیشتر مشکلاتی که ممکن است در طول مسیر با آن ها رو به رو شوید، دوری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *