دامنه و میزبانی وب چه تفاوتی با هم دارند؟

در این مقاله به تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب خواهیم پرداخت.

 

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد برای بازدید وب سایت تان در نوار URL مرورگر تایپ می کنند. به عبارت دیگر، اگر وب سایت شما یک خانه باشد، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

اینترنت شبکه وسیعی از کامپیوترهاست که از طریق کابل به یکدیگر متصل می شوند. برای شناسایی آسان آن ها، به هر کامپیوتر یک سری اعداد اختصاص داده می شود که آدرس آی پی (IP Address) نام دارد.

آدرس آی پی ترکیبی از اعدادی است که با نقاط از هم جدا شده اند. به طور معمول، آدرس های IP به این شکل هستند: ۶۶.۲۴۹.۶۶.۱

کامپیوترها مشکلی در شناسایی و به خاطر سپردن این اعداد ندارند. با این حال، برای انسان ها غیرممکن و دشوار است که این اعداد را برای دسترسی به وب سایت ها در اینترنت به خاطر سپرده و از آن ها استفاده کنند.

برای حل این مشکل، نام دامنه به وجود آمدند. نام دامنه می تواند متشکل از کلماتی باشد که به خاطر سپردن آدرس های وب سایت را آسان می کند.

اگر می خواهید از وب سایتی در اینترنت بازدید کنید، نیازی نیست که رشته ای از اعداد را تایپ کنید. درعوض، می توانید نام دامنه ای که به راحتی به خاطر سپرده می شود را تایپ کنید، مانند numanet.ir.

 

میزبانی وب یا وب هاستینگ چیست؟

میزبانی وب محلی است که تمام فایل های وب سایت شما در آنجا قرار دارد. مانند خانه ای است که وب سایت شما در واقع در آن زندگی می کند.

اگر نام دامنه آدرس خانه شما باشد، میزبانی وب خانه ای است که آدرس به آن اشاره می کند. همه وب سایت های موجود در اینترنت به میزبانی وب نیاز دارند.

وقتی شخصی نام دامنه شما را در مرورگر وارد می کند، نام دامنه به آدرس IP کامپیوتر شرکت میزبان وب شما ترجمه و تبدیل می شود. این کامپیوتر حاوی فایل های وب سایت شما است و این فایل ها را به مرورگرهای کاربران ارسال می کند.

شرکت های میزبان وب در ذخیره سازی و ارائه خدمات میزبانی به وب سایت ها تخصص دارند. آن ها انواع مختلفی از برنامه های میزبانی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

 

ارتباط نام دامنه و میزبانی وب

نام دامنه و وب هاستینگ دو سرویس متفاوت هستند. با این حال، هر دوی آن ها برای دردسترس بودن وب سایت ها ضروری هستند.

اساساً سیستم نام دامنه مانند کتاب آدرس بزرگی است که دائماً به روز می شود. پشت هر نام دامنه، نشانی سرویس میزبانی وبی است که فایل های وب سایت را ذخیره می کند.

بدون نام دامنه، یافتن وب سایت شما برای افراد امکان پذیر نیست و بدون میزبانی وب نمی توانید وب سایتی بسازید.

تفاوت نام دامنه و میزبانی وب

برای ساخت وب سایت به چه مواردی نیاز دارم؟ نام دامنه یا میزبانی وب؟

برای ساخت یک وب سایت به یک نام دامنه و یک اکانت میزبانی وب نیاز دارید.

خرید یک نام دامنه به تنهایی، به شما امکان استفاده از آن نام دامنه خاص را برای مدت زمانی خاص (معمولاً ۱ سال) می دهد.

برای ذخیره فایل های وب سایت خود به وب هاستینگ نیاز دارید. پس از دریافت میزبانی، باید تنظیمات نام دامنه خود را به روز کنید و آن را به ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خود اختصاص دهید.

شما می توانید دامنه و هاست را از یک شرکت خریداری کنید. پس از خرید هاست و ثبت نام دامنه خود، می توانید ساخت وب سایت خود را شروع کنید.

 

آیا باید این دو را با هم تهیه کنم؟ یا می توانم آن ها را جداگانه خریداری کنم؟

شما می توانید نام دامنه و وب هاستینگ را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. با این حال، در این صورت شما باید با ویرایش تنظیمات DNS نام دامنه خود را به شرکت میزبان وب خود اختصاص دهید.

از طرف دیگر، اگر نام دامنه و میزبانی وب خود را از یک شرکت خریداری کنید، دیگر نیازی به تغییر تنظیمات نام دامنه نخواهید داشت.

همچنین مدیریت و تمدید هر دو سرویس تحت یک داشبورد، بسیار آسان تر است.

اگر می خواهید نام دامنه را جداگانه بخرید، می توانید آن را از ارائه دهندگان برتری مانند: Godaddy و NameCheap خریداری کنید.

 

آیا می توانم نام دامنه خود را به شرکت دیگری منتقل کنم؟

بله، می توانید. به طور معمول هنگام ثبت نام دامنه، شما حق استفاده و انتقال آن به هرجایی که می خواهید را دارید.

به عنوان مثال، فرض کنیم شما نام دامنه خود را از Godaddy خریداری کرده اید و هاست خود را از نومانت خریداری کرده اید و اکنون می خواهید نام دامنه خود را به نومانت منتقل کنید. به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

 

آیا می توانم وب سایت خود را بدون تغییر دامنه به یک شرکت میزبان وب دیگر منتقل کنم؟

بله، می توانید این کار را نیز انجام دهید. شما مالک نام دامنه هستید و می توانید تنظیمات آن را تغییر دهید تا آن را به هر شرکت میزبانی وبی که می خواهید منتقل کنید.

به عنوان مثال، شما نام دامنه و میزبانی خود را از Godaddy خریداری کرده اید و اکنون می خواهید میزبانی وب خود را به نومانت منتقل کنید. با انتقال ساده فایل ها و داده ها می توانید سایت خود را از میزبانی به میزبان دیگر منتقل کنید. پس از آن باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و آن ها را به سمت ارائه دهنده میزبانی وب جدید خود هدایت و تخصیص دهید.

 

امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب کمک کرده باشد.

 

منبع:

www.wpbeginner.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *