بازیابی داده ها در حملات باج افزاری

کسب و کارها و سازمان هایی که در معرض خطر حملات باج افزاری قرار می گیرند و آلوده می شوند، متحمل ضررهای شدید مالی می شوند که با از دست دادن اعتماد مشتریان و شرکا همراه می شود. اگر یک سازمان خدمات درمانی قربانی شود، حتی ممکن است جان انسان ها را نیز به خطر بیفتد. به دلیل افزایش ارزش داده ها برای سازمان ها، نه تنها تعداد حملات باج افزاری در حال افزایش است، بلکه انواع مختلف این تهدید نیز در حال افزایش است. بر اساس Bitdefender’s Mid-Year Threat Landscape Report 2020، گزارش های جهانی مربوط به باج افزارها در مقایسه با سال گذشته ۷۱۵.۰۸ درصد افزایش یافته است.

به دلیل افزایش حملات باج افزاری، ضروری است بررسی کنید که باج افزار چیست، شرکت شما از طریق چه روش های پیشگیری می تواند در برابر حمله از خود محافظت کند و اگر بدترین اتفاق رخ داده است و شرکت تان آلوده شده است، چگونه اطلاعات خود را به سرعت بازیابی کنید.

 

حمله باج افزاری چیست؟ آیا اجرای اقدامات پیشگیرانه کارایی دارد؟

یک حمله باج افزاری، زمانی است که نرم افزارهای مخرب (بدافزار) کامپیوتر را آلوده کرده و پیامی ارسال می کنند که در آن برای بازگشت کسب و کار به حالت اول و بازیابی اطلاعات، درخواست پول می کنند. اغلب با کلیک روی لینک های مخرب در یک پیام ایمیل، یک پیام رسانی فوری یا یک وب سایت، باج افزار نصب می شود که باعث قفل شدن کامپیوتر یا رمزگذاری فایل های مهم و از پیش تعیین شده با رمز عبور می شود. در صورت پرداخت باج، مهاجمان فایل شما را با ابزار / کلید رمزگشایی باز می کنند. در چند سال گذشته، باج افزار به طور قابل توجهی تکامل یافته است و اکنون می تواند به درایوهای شبکه و داده های بکاپ حمله کند. باج افزار پیچیده، shadow data copies را از بین می برد. حتی وقتی از خدمات بازیابی استفاده می شود، مشکلات همچنان باقی هستند.

 

برای جلوگیری از حملات باج افزارها، شرکت ها اقداماتی مانند خرید ابزار و آموزش کارکنان جهت شناسایی پیام ها و وب سایت های مشکوک، انجام داده اند. پیش بینی می شود سرمایه گذاری در ابزارهای امنیتی و آموزشی از ۱۸.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۲۴.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد، با این حال تعداد حملات همچنان در حال افزایش است. Cybersecurity Ventures بیان کرد که در سال ۲۰۱۶، هر ۴۰ ثانیه یک حمله باج افزاری انجام می شد و پیش بینی می کند که امسال هر ۱۱ ثانیه یک حمله انجام شود. در سال ۲۰۲۰، حملات باج افزارها در زمان همه گیریCOVID-19 ، ۱۴۸ درصد افزایش یافت، زیرا مجرمان سایبری از شرایط جدید دورکاری و کار از خانه استفاده کردند و صنایع و جمعیت آسیب پذیر را هدف قرار دادند.

آخرین خط دفاعی در برابر حملات پیچیده باج افزارها بکاپ های شما است. بنابراین، سرمایه گذاری روی ابزارهایی که به حفاظت از داده های پشتیبان شما کمک می کند بسیار مهم است. با این حال، شما باید روی راه حلی سرمایه گذاری کنید که بتواند به شما در بازیابی سریع حمله کمک کند.

 

چگونه می توان از داده های پشتیبان در برابر حمله باج افزاری محافظت کرد؟

باج افزارهایی که زیرساخت ها را به خطر می اندازند برای مجرمان سایبری مانند یک معدن طلا هستند. به گفته مؤسسه پانمان (Ponemon Institute) وIBM ، ۱۹۷ روز نیاز است تا سازمان ها یک نقض را شناسایی کنند.

یک رویکرد چند لایه برای حفاظت از بکاپ، بهترین راه برای محافظت در برابر پشتیبان گیری شما از هدف قرار گرفته شدن توسط باج افزارها و پرداخت باج است. با این وجود، تنها داشتن رویکرد حفاظتی مناسب برای محافظت از بکاپ و امیدوار بودن به بهبود شرایط، کافی نیست. همانطور که باج افزارها در حال تکامل و پیچیده تر شدن هستند، شما نیز باید بتوانید به سرعت درک کنید که آیا محیط تولید فناوری اطلاعات شما به خطر افتاده است، اگر بله، چه میزان؟ در آن مرحله، شما نیاز دارید بتوانید داده های خود را بازیابی کنید.

بازیابی داده های باج افزار

بنابراین، حفاظت در برابر باج افزارها سه مرحله اصلی دارد:

  1. از داده های پشتیبان در برابر تبدیل شدن به یک هدف باج افزار محافظت کنید. شما به راه حلی نیاز دارید که یک رویکرد چند لایه را ارائه دهد تا از تبدیل بکاپ به هدف حمله باج افزار جلوگیری کنید. این راه حل باید اسنپ شات تغییر ناپذیری ارائه دهد، یکبار بنویس چند بار بخوان (WORM)، کنترل دسترسی مبتنی بر نقش (RBAC) و احراز هویت چند عاملی (MFA).
  2. تشخیص حملات باج افزار: کشف حملات باج افزار با نظارت مستمر خودکار و یادگیری ماشین، آسان تر و سریعتر است. الگوریتم ها به طور خودکار مواردی مانند میزان تغییر داده ها را اسکن می کنند تا حمله باج افزاری احتمالی در محیط تولید شما را شناسایی کنند.
  3. بازیابی سریع و دقیق: بازیابی سریع اطلاعات بسیار مهم است زیرا باید زمان خرابی را به حداقل برسانید. قبل از اینکه بلافاصله تمام داده های خود را در یک بازیابی گسترده بازگردانید، شما به داشبوردی نیاز دارید که وضعیت سلامت و شاخص آسیب پذیری سایبری اسنپ شات را نشان دهد.

 

یک راه حل پشتیبان گیری ضد باج افزار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هنگامی که تصمیم به سرمایه گذاری در راه حل ضد باج افزار می گیرید، باید به دنبال راه حلی با ثبات و تغییر ناپذیر باشید. محیط های قدیمی، فاقد قابلیت های مدرن مورد نیاز برای دفاع در برابر باج افزار هستند. همچنین می خواهید کاملاً مطمئن باشید که در صورت حمله به شما، راه حل بازیابی داده ها را سریع و دقیق ارائه می دهد؛ مشاهده اطلاعات و سیستم های شما و توانایی بررسی مشکلات قبل از بازیابی بسیار مهم است. در ادامه چند ویژگی دیگری که باید بخشی از راه حل باشند، بیان شده:

  • بکاپ های تغییر ناپذیر: این فایل سیستم (file system) از اسنپ شات های تغییر ناپذیر پشتیبانی می کند. باج افزار نمی تواند به اسنپ شات های تغییر ناپذیر دسترسی پیدا کند یا آن ها را تغییر دهد.
  • کنترل های دقیق دسترسی: اکثر هکرهای باج افزار از سیاست های دسترسی راحت استفاده می کنند. ترکیبی از RBAC و MFA این اطمینان را می دهد که تنها کاربران مجاز می توانند به داده های مربوطه دسترسی داشته باشند.
  • تشخیص به کمک یادگیری ماشین: تشخیص مبتنی بر یادگیری ماشین به، به دست گرفتن سریع کنترل موقعیت، دسترسی به آسیب و سریع وارد عمل شدن کمک می کند.
  • بازیابی سریع: باج افزار به ندرت به یک یا چند ماشین مجازی حمله می کند. راه حل پشتیبان گیری شما باید قوی و جدید باشد تا فوراً بتواند صدها ماشین مجازی یا پایگاه داده بزرگ را در هر زمانی بازیابی کند.

 

مزایای پیاده سازی راه حل ضد باج افزار چیست؟

یک راه حل پشتیبان گیری به روز و مناسب با قابلیت های ضد باج افزار، آخرین خط دفاعی شما در برابر حملات باج افزاری هستند. راه حل پشتیبان گیری مناسب می تواند به شما آرامش و اطمینان خاطر بدهد.

مجرمان سایبری که به دنبال اینگونه کسب درآمد هستند، همچنان به تاکتیک های خلاقانه برای نفوذ در سیستم های فناوری اطلاعات شما ادامه می دهند. اگر آن ها خط دفاعی اصلی شما را نقض کنند، یک راه حل پشتیبان گیری با قابلیت ضد باج افزار می تواند برای کاهش آسیب، حملات را شناسایی کند. در صورت حمله باج افزارها، راه حل های پشتیبان گیری مناسب قابلیت بازیابی سریع را ارائه می دهند که می تواند خطر را کاهش دهد.

 

پیاده سازی  راهکار های ضد حملات باج افزاری سرمایه گذاری ارزشمندی است که مانع از دست دادن گسترده اطلاعات شده، از اعتبار شرکت شما محافظت می کند و به شما در جلوگیری از مشکلات مالی که می تواند پس از حمله رخ دهد، کمک می کند. از داده ها و سیستم های پشتیبان شما محافظت می کند، امکان تشخیص زود هنگام را فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد تا با یک بازیابی سریع به سرعت اطلاعات را بازیابی کنید.

 

منبع:

www.cohesity.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *