اهمیت امنیت سایبری در بخش آموزش

امنیت سایبری همیشه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما وقتی به امنیت دیجیتال فکر می کنیم، اغلب از صنایع خاصی غافل می شویم که این مسئله می تواند مشکل ساز باشد. بخش آموزش یکی از این صنایع است. در حال حاضر، به دلیل افزایش کلاس های درس از راه دور و مجازی، امنیت آنلاین به دغدغه ای بسیار بزرگتر از گذشته برای بسیاری از مدارس و مؤسسات آموزشی تبدیل شده است.

 

افزایش خطر باج افزارها

به دلیل اینکه بسیاری از سازمان های آموزشی از حفاظت مناسب برخوردار نیستند، حملات باج افزاری در این سازمان ها رایج هستند. و همان طور که وابستگی آن ها به فناوری در حال افزایش است، مؤسسات به طور فزاینده ای مستعد حملات می شوند.

در زمان شیوع ویروس کرونا سال گذشته، بسیاری از مدارس و دانشگاه ها مجبور شدند به سرعت به کلاس های مجازی روی بیاورند، بدون اینکه وقت کافی برای ایجاد یک استراتژی امنیتی داشته باشند. مؤسسات شاهد افزایش ایمیل های فیشینگ و آسیب دیدن حساب های ایمیل و همچنین دسترسی غیر مجاز به پایگاه های داده و اطلاعات حساس بودند. اما زین پس، مؤسسات و مراکز آموزشی باید استراتژی امنیتی خود را در اولویت قرار دهند تا از حملات بیشتر جلوگیری کرده و خطر نقض داده ها را به حداقل برسانند.

 

طیف وسیع تری از دستگاه ها

در بخش آموزش، تعداد رو به رشدی از دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و تعداد بیشتری از دانش آموزان نسبت به قبل از دستگاه های الکترونیکی استفاده می کنند. اما این امر باعث افزایش تعداد نقاط پایانی می شود که می تواند یک سطح حمله بالقوه برای مجرمان باشد. حفظ امنیت محیط BYOD یا Bring Your Own Device (آوردن وسایل خود) که کارمندان تبلت و لپ تاپ خود را به محیط کار می آورند، و یا دانشجویان از دستگاه های خود برای تحقیق یا یادداشت برداری استفاده می کنند، بسیار دشوار است.

همان طور که کارشناسان امنیت سایبری در Redscan خاطر نشان می کنند: “بسیاری از سازمان ها در حال حاضر سیاست های BYOD را اتخاذ کرده اند، اما دستگاه های ناامن خطرات امنیتی متنوعی را به همراه دارند. سازمان ها باید اطمینان حاصل کنند که شبکه های اداری از هم مجزا هستند و شبکه های WiFi اختصاصی برای دستگاه های شخصی در نظر گرفته شده است و تمام دستگاه های کارمندان باید دارای نرم افزار امنیت نقطه پایانی را نصب داشته باشند.”

 

ذخیره داده های ارزشمند  با امنیت سایبری

مدارس و دانشگاه ها گنجینه ای از اطلاعات شخصی هستند، از نام و آدرس دانش آموزان گرفته تا جزئیات اطلاعات مالی. در مناطق دور افتاده، سیستم های مدارس منبع عظیمی از منابع انسانی هستند. همچنین به مالکیت معنوی و تحقیقات دسترسی دارند که می تواند ارزشمند باشد.

برای ایمن نگه داشتن این داده های ارزشمند، بخش آموزش باید نحوه محافظت از اطلاعات حساس یا اختصاصی و محافظت از آن ها در برابر فعالیت های مخرب را در اولویت قرار دهد. گذرواژه های قوی، احراز هویت چند عاملی و به روزرسانی نرم افزار به طور مرتب، می توانند به محافظت از داده ها در مقابل قرار گرفتن آن ها در دستان مجرمان، کمک کنند.

اهمیت امنیت سایبری در بخش آموزش

آماده شدن برای حملات آینده

یکی از دلایلی که هکرها مدارس را هدف قرار می دهند این است که آن ها می خواهند اطلاعات شخصی متعلق به دانش آموزان را بدست آورند. دلیل آن این است که آن ها به دنبال اطلاعات هستند و برنامه هایی برای سرقت هویت در سال های آینده در نظر می گیرند، به این معنی که ممکن است پنج تا ده سال طول بکشد تا قربانیان متوجه موردی غیر عادی و یا اشتباه شوند.

داده های دانش آموزان را می توان به روش های مختلفی جمع آوری کرد، از تعامل با یک دستگاه هوشمند گرفته تا برنامه های آموزشی یا ارتباطات شبکه های اجتماعی، بنابراین در مبارزه با فعالیت های مخرب سایبری، آگاهی از نحوه جمع آوری و ذخیره داده ها امری ضروری است. اما این نکته نیز مهم است که کارکنان و دانشجویان باید هنگام استفاده از سایت ها یا ارسال اطلاعات شخصی احتیاط کنند و برای جلوگیری از سرقت، تمام اطلاعات به طور ایمن ذخیره شود و از نرم افزار ضد باج افزار برای محافظت بیشتر استفاده شود.

 

جلوگیری از تهدید shadow IT با امنیت سایبری

shadow IT شامل مجموعه ای از فعالیت ها و خریدهای مربوط به فناوری است، از سخت افزار و نرم افزارهای موجود در بازار گرفته تا خدمات ابری، که بخش فناوری اطلاعات از آن ها مطلع نیست یا آن ها را تأیید و بررسی نکرده است. shadow IT چالشی برای بسیاری از بخش های داخلی فناوری اطلاعات، از جمله بخش های آموزشی است. به این دلیل که معلمان و مدیران مدارس مشتاق هستند از فناوری جدید برای بهبود تجربه یادگیری دانش آموزان خود استفاده کنند. اما بدون اطلاع از آسیب پذیری این ابزارها و دستگاه ها، ممکن است کل مؤسسه در معرض خطر قرار گیرد.

 

سخن پایانی

مدیریت محیط مدرسه متفاوت از اداره یک کسب و کار است، اما وقتی صحبت از امنیت آنلاین می شود، شباهت های زیادی وجود دارد. مؤسسات این بخش باید بر نحوه حفاظت از داده ها در برابر دسترسی غیر مجاز نظارت داشته باشند، تا اعتبار خود را حفظ کرده و از کارکنان و دانشجویان محافظت کنند.

 

کمبود منابع مورد نیاز در محیط های مدرسه که عمدتاً به دلیل کمبود بودجه است، می تواند آن ها را در معرض حملات سایبری قرار دهد، در کنار اتخاذ محیط BYOD و عدم وجود هرگونه سیاست سختگیرانه در مورد آن در نظر گرفته نشده است. بنابراین، اتخاذ و در اولویت قرار دادن سیستم ها و استراتژی هایی که خطر حملات را کاهش می دهند، بسیار حائز اهمیت است.

 

منبع:

www.globalsign.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *