امنیت وب اپلیکیشن چیست و چرا مهم است؟

در عصر دیجیتال، فناوری های نوظهور و پیشرفته، چالش های امنیتی جدیدی را برای متخصصان امنیت سایبری ایجاد می کنند. آسیب پذیری امنیت اپلیکیشن جدیدترین تهدید در چالش های روزافزون سازمان ها است. هیچ بخش صنعت از نقض امنیت وب اپلیکیشن (برنامه های تحت وب) در امان نیست. فقط یک حرفه ای با تجربه که درباره امنیت برنامه های تحت وب آموزش دیده است، می تواند به مسائل امنیتی خاص در مورد وب سایت ها، وب اپلیکیشن ها و وب سرویس ها مانند API ها رسیدگی کند.

امنیت وب اپلیکیشن ها نگرانی ای است که ناشی از تغییر هنجارهای کسب و کار است  و مردم را وادار کرد تا به دلیل شیوع همه گیری به دورکاری روی بیاورند. در ادامه مسائل مهم مرتبط با امنیت اپلیکیشن ها و آنچه که سازمان ها برای غلبه بر این تهدید نیاز دارند را شناسایی خواهیم کرد.

 

امنیت وب اپلیکیشن چیست؟

امنیت برنامه های تحت وب شامل بسیاری از تکنیک ها و استراتژی ها برای ایمن سازی مرورگرها و اپلیکیشن ها است. این استراتژی ها از دارایی های دیجیتال یک سازمان مانند وب سایت ها، اپلیکیشن های تلفن همراه، سیستم های پرداخت و غیره در برابر تهدیدات سایبری محافظت می کنند. بیشتر تهدیدات امنیتی برنامه های تحت وب به دلیل آسیب پذیری های موجود رخ می دهد. مجرمان سایبری از اسکنرهای آسیب پذیری وب سایت، برای سوء استفاده از نقاط ضعف و آسیب پذیری اپلیکیشن ها برای سرقت اطلاعات مشتری برای منافع شخصی، استفاده می کنند.

رایج ترین اهداف برای حملات وب اپلیکیشن، سیستم های مدیریت محتوا، ابزارهای مدیریت پایگاه داده و اپلیکیشن های SaaS هستند. این اپلیکیشن ها از ارزش بالایی برخوردارند و یک حمله واحد می تواند صدمات غیر قابل جبرانی ایجاد کند مانند:

 • از دست دادن  کد منبع احتمال دستکاری داده ها را افزایش می دهد. کدهای منبع اغلب در بازار سیاه به خریدارانی که مایل به ایجاد اپلیکیشن های با ارزش بالا اما با بودجه کمتر هستند، فروخته می شود.
 • از دست دادن اطلاعات طبقه بندی شده می تواند موجب مسائلی مانند درخواست باج یا سرقت هویت ایجاد کند.

 

عدم امنیت در برنامه های تحت وب می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد مؤثر سازمان ها شود. بدون تدابیر امنیتی قوی، آن ها در معرض خطر حمله مجرمان سایبری قرار دارند. علاوه بر خسارت مالی و اعتباری، همچنین می تواند منجر به شکایت و نقض هزینه های تمکین شود.

بنابراین، جلوگیری از یک حمله وب اپلیکیشن تنها در صورتی امکان پذیر است که در تیم امنیت خود یک آزمونگر یا تستر نفوذ امنیت اپلیکیشن داشته باشید. همچنین دریافت آخرین ابزارهای امنیتی وب اپلیکیشن برای اطمینان از امنیت در برابر هرگونه حادثه امنیتی ضروری است. آزمونگرهای امنیت وب اپلیکیشن، نقص های امنیتی و مسائل آسیب پذیری را آنالیز می کنند تا راهکارهایی برای کاهش این تهدیدها ارائه دهند. سازمان ها همچنین باید از ارائه اقدامات خاصی برای جلوگیری از چنین نقض هایی اطمینان حاصل کنند.

در مرحله بعد، ما نگاه می کنیم که چرا حفاظت از برنامه های تحت وب شما مهم است.

 

نگرانی روزافزون درباره امنیت برنامه های تحت وب

اکثر حملات برنامه های تحت وب غیرقابل پیش بینی هستند. شیوع کووید-۱۹ سهم مهمی در افزایش بی سابقه چنین حملاتی دارد. قرنطینه ناشی از همه گیری، شرکت ها را وادار به اتخاذ یک چارچوب کار از راه دور کرد که به تدریج به یک هنجار جدید تبدیل شد. آسیب پذیری در برنامه های تحت وب نگرانی های امنیتی قابل توجهی را ایجاد می کند، که در صورت غفلت و نادیده گرفته شدن، می تواند به یک حمله تمام عیار تبدیل شود. اخیراً، یک حمله سایبری به T-Mobile منجر به نقض گسترده داده های میلیون ها مشتری شد. اطلاعات سرقتی به طور فعال در بازار به فروش می رسد.

این حمله نمونه ای از مواردی است که وقتی سازمان ها در راه حل های امنیتی برنامه های تحت وب به موقع سرمایه گذاری نمی کنند، اتفاق می افتد – تعجبی ندارد که تقاضا برای آزمونگرهای نفوذ برنامه های تحت وب به تدریج در حال افزایش است.

بنابراین، چگونه می توان اقدامات پیشگیرانه ای برای به حداقل رساندن حملات برنامه های تحت وب انجام داد؟ در اینجا چند روش برای کاهش خطرات حملات وب اپلیکیشن وجود دارد.

 

نکاتی برای جلوگیری از حملات وب اپلیکیشن

مجرمان سایبری ماهر می توانند حتی در قوی ترین سیستم ها نقص امنیتی پیدا کنند. با این حال، شما همیشه می توانید اقدامات مؤثری را برای کاهش خطرات تا حد ممکن، انجام دهید. در کاهش حملات وب اپلیکیشن، مراحل مهمی وجود دارد. تاخیر بیشتر برای بازیگران مخرب بدین معناست که بچه های خوب در کنار شما موضوع را شناسایی کرده و در کوتاه ترین زمان آن را می بندند.

در ادامه نکات مهمی وجود دارد که در جلوگیری از حمله سایبری مؤثر خواهد بود:

امنیت وب اپلیکیشن چیست و چرا مهم است؟

 1. رمزگذاری اتصال Https

رمزگذاری یک سرور وب امری ضروری است زیرا شرکت ها در حال دیجیتالی کردن فرآیندهای خود هستند. این مرحله حتی نیازی به تخصص فنی سطح بالا یا راه حل های امنیت وب اپلیکیشن گران قیمت ندارد. با این حال، بسیاری از سازمان ها در لحاظ کردن این مهم در استراتژی های امنیتی خود قصور می کنند. مهاجمان اغلب از درخواست های رمزگذاری نشده HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) استفاده می کنند و امضای جعلی را برای گیج کردن کاربران جعل می کنند. حتماً تمام اتصالات بین مرورگر وب کاربر و سرور وب خود را رمزگذاری کنید.

از طریق رمزگذاری HTTPS می توان از این مسائل جلوگیری کرد. HTTPS انتقال داده ها بین کاربر و سرور را ایمن می کند، در نتیجه رایج ترین موارد نقض اطلاعات را از بین می برد.

 

 1. WAF – فایروال وب اپلیکیشن

WAF ها ترکیبی از عناصر سخت افزاری و نرم افزاری مختلف هستند که به طور مؤثر یک تهدید امنیتی وب اپلیکیشن را مسدود می کنند. فایروال وب اپلیکیشن برای محافظت از برنامه های تحت وب در برابر فعالیت های مخرب استفاده می شود. WAF یکی از راه حل های امنیت وب اپلیکیشن پرطرفدار در بازار امروز است.

یک فایروال وب اپلیکیشن یک مانع فیلتراسیون بین سرور مورد نظر و مهاجم قرار می دهد.

 

 1. گردآوری دستی اطلاعات

آزمونگر نفوذ وب اپلیکیشن تنها به ابزارهای خودکار متکی نیست. این متخصصان برای بررسی دستی اپلیکیشن، شناسایی نقطه ورود و تجزیه و تحلیل کد، گام های بیشتری بر می دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسیب پذیری های جزئی که ممکن است یک ابزار نادیده بگیرد و منجر به نقض شود، می توانید تست امنیت وب اپلیکیشن را انجام دهید.

 

 1. کاهش DDoS

حملات DDoS (منع سرویس توزیع شده) عامل مهمی برای نگرانی تیم های امنیت سایبری است زیرا الگوهای حمله بسیار غیرقابل پیش بینی است. یک تستر نفوذ وب اپلیکیشن، اقدامات لازم را برای شناسایی رفتار مشکوک کاربر و جلوگیری از آسیب بیشتر با اتخاذ اقدامات به موقع، انجام می دهد. کاهش DDoS باید در اولویت امنیت برنامه های تحت وب باشد زیرا اعتماد بین کاربران و سرورها را تضمین می کند.

 

مزایای امنیت وب اپلیکیشن

امنیت برنامه های وب به پنج دلیل مهم است:

 1. صحت داده ها: مکانیزم های امنیتی منحصر به فرد به آسانی صحت داده ها را تشخیص می دهد.
 2. احراز هویت: شناسه منحصر به فردی را در اختیار کاربر قرار می دهد که ایمنی داده های وی را تضمین می کند.
 3. مجوز: کاربران مجاز به تغییر در داده های خود از طریق اعتبارنامه معتبر هستند.
 4. محرمانه بودن: با دادن دسترسی به داده ها تنها برای کسانی که دسترسی مجاز دارند، بین کاربر و سرور اعتماد ایجاد می کند.
 5. در دسترس بودن: مبادله به موقع، بدون تأخیر و سریع اطلاعات بین همه طرفین را تضمین می کند.

 

آزمونگرهای نفوذ وب اپلیکیشن که وظیفه بهبود تدابیر امنیتی را بر عهده دارند، هر سناریوی احتمالی حمله سایبری و نحوه انجام آن ها را در نظر می گیرند. آموزش هایی که دیده اند به آن ها این قدرت را می دهد که مانند یک مجرم سایبری فکر کنند و یک راه حل سریع و مؤثر ارائه دهند. اطمینان حاصل کنید که اهداف امنیت اپلیکیشن را از قبل تعیین کرده اید. این کار این اطمینان را می دهد که تیم امنیت سایبری شما از اولویت ها و تهدیدهای اولیه مطلع است. علاوه بر این، هنگام استخدام آزمونگر نفوذ وب اپلیکیشن، مطمئن شوید که دارای گواهینامه های معتبر هستند.

 

منبع:

cisomag.eccouncil.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *