امنیت سایبری و اهمیت آن هنگام دورکاری

بسیاری از شرکت ها هنوز درگیر خطرات امنیتی ایجاد شده در شرایط جدید فعلی هستند. رمز عبور ضعیف WiFi خانگی، لپ تاپ های مشترک بین اعضای خانواده و فقدان فایروال و انجام معاملات مهم تجاری، این ها برخی از نگرانی های متخصصان امنیت IT است. و شواهد زیادی مبنی بر موجه بودن یک احساس فوریت  برای امنیت سایبری وجود دارد.

تصور کنید بانکی یک میلیون دلار در گاو صندوق خود داشته باشد، و سپس یک روز کارمندان آن برای نگهداری و محافظت از آن پول، هر یک بخشی از آن را به خانه ی خود ببرند.

این مثال کمی شبیه اتفاقی است که از زمان شیوع بیماری همه گیر COVID-19، برای داده ها و ارتباطات شرکت ها رخ داده است. در طی هفته ها، نیروهای کاری زیادی به صورت دورکار کارهای خود را انجام می دهند.

سوء استفاده از همه گیری

مجرمان اینترنتی این فرصت را غنیمت شمرده و تلاش خود را برای نفوذ به سیستم های شرکت، کامپیوتر کارمندان دورکار و به دست آوردن اطلاعات حساس افزایش داده اند. در یک نظرسنجی که توسط VMWare انجام شد، ۹۱ درصد از پاسخ دهندگان افزایش حملات سایبری از زمان شروع شیوع بیماری را گزارش کردند.

طبق گزارش ها، در سه ماهه دوم، تعداد حملات محروم سازی از سرویس (denial of service) سه برابر شده است، زیرا هکرها از آسیب پذیرتر بودن شبکه های خانگی سوء استفاده می کنند. حملات باج افزارها و بدافزارها نیز در حال افزایش است. 

اهمیت امنیت سایبری هنگام دورکاری

با توجه به افزایش دورکاری در سراسر جهان، کسب و کارها مجبور شده اند که تفکر خود را درباره امنیت سایبری تغییر دهند. اگرچه سال هاست که امنیت سایبری مورد توجه قرار گرفته، اما هنوز هم توسط بسیاری از شرکت ها مورد توجه واقع نمی شود و پس از اتفاقی ناخوشایند مانند قرار گرفتن در معرض یک حمله سایبری به اهمیت آن پی می برند. 

اکنون، شرکت ها در تمام بخش ها باید با امنیت سایبری به عنوان بخشی از DNA سازمانی خود و به عنوان یک عنصر اساسی در ساخت اکوسیستم هایی که آن ها را با مشتریان و شرکای شخص ثالث پیوند می دهند، رفتار کنند. شرایط از حالت واکنشی به پیشگویانه در حال تغییر است. در حال حاضر نظارت بر تهدیدات در حال تبدیل شدن به یک هدف اصلی برای اکثر سازمان های سایبری، است.

 

اهمیت اتخاذ امنیت سایبری شدیدتر

پس از آنکه بسیاری از شرکت ها با ورود ناگهانی و پیش بینی نشده ویروس کرونا غافلگیر شدند، به لزوم داشتن یک طرح تداوم کسب و کار قوی پی بردند. حتی بسیاری از افرادی که طرح اضطراری مناسب داشتند، آن را کافی نیافتند.

همه گیری روند روی آوردن به پلتفرم های مبتنی بر ابر را تسریع بخشیده است. پلتفرم های مبتنی بر ابر با توسعه روش های بهتر برای حفاظت از داده ها، نگرانی های امنیتی را کاهش داده اند. با گرایش به سمت دورکاری این سؤال پیش می آید که چه کسی برای حفاظت از برنامه ها و مراکز داده مستقر در شرکت در آنجا حضور خواهد داشت. شرکت ها همچنین می توانند از قابلیت های شرکت های ابری برای پشتیبانی از فعالیت های تجاری خود استفاده کنند.

 

پشتیبانی از کارمندان دورکار برای امنیت سایبری

برای دستیابی به موفقیت، نیاز به آگاهی رسانی امنیتی بیشتری در سرتاسر سازمان است. شرکت ها همچنین باید مسئولیت تأمین منابع، پروتکل ها و آموزش های امنیتی مورد نیاز کارکنان دورکار را به عهده بگیرند.

شرکت ها باید برای تأمین هزینه پهنای باند اضافی که کارکنان دورکار برای شغل خود نیاز دارند، آماده باشند. علاوه بر این، آن ها باید اطمینان حاصل کنند که کارکنان دورکار دارای شبکه ایمن و فایروال هستند و هنگام اتصال به سیستم های شرکت همیشه از VPN استفاده می کنند.

 

وجود این عناصر و همچنین اطمینان از اینکه کارمندان به خوبی در مورد انواع مختلف حملاتی که ممکن است با آن رو به رو شوند آموزش دیده اند، به کاهش خطرات امنیتی کمک زیادی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *