امنیت داده ها و روش های کنترل آن

امنیت داده ها چیست؟

امنیت داده ها روش و فناوری محافظت از داده های ارزشمند و حساس شرکت و مشتری مانند اطلاعات شخصی یا مالی است.

به اطلاعات ارزشمندی که شرکت شما جمع آوری، ذخیره و مدیریت می کند، فکر کنید. اطلاعاتی مانند داده های مالی یا پرداخت، مالکیت فکری و اطلاعات شخصی حساس در مورد کارمندان و مشتریان شما منبع اطلاعات ارزشمند هکر ها هستند. امنیت داده ها، یعنی فرایندها و فناوری هایی که باید از آن ها برای محافظت از داده ها استفاده کنید، یک عنصر اساسی در محافظت از اعتبار و سلامت مالی شرکت شما هستند.

 

چرا امنیت داده ها مهم است؟

داده هایی که شرکت شما ایجاد، جمع آوری، ذخیره و تبدیل می کند، یک دارایی با ارزش است. محافظت از آن در برابر فساد مالی و دسترسی غیر مجاز توسط افراد داخلی یا خارجی، شرکت شما را در برابر ضرر مالی، آسیب به اعتبار شما و از بین رفتن اعتماد مصرف کننده محافظت می کند.

 

انواع کنترل امنیت داده ها

درک اهمیت امنیت داده ها به شما کمک می کند تا یک برنامه برای محافظت از آن داده ها تدوین کنید. فناوری ها و فرایندهای زیادی برای امنیت داده ها وجود دارند که می توانند ضمن محافظت و تأمین امنیت داده ها از بهره وری شرکت شما پشتیبانی کنند. انواع کنترل امنیت داده ها شامل موارد زیر است:

 

احراز هویت

احراز هویت، همراه با تأیید و صدور مجوز، یکی از راه های توصیه شده برای تقویت امنیت داده ها و محافظت در برابر نقض اطلاعات است. فناوری احراز هویت بررسی می کند که آیا مدارک تأیید صلاحیت و اطلاعات و اسناد هویتی کاربر با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده شما مطابقت دارد یا خیر. فرایندهای احراز هویت استاندارد امروز شامل استفاده از ترکیبی از روش های شناسایی کاربر مجاز، مانند گذرواژه‌ها،PINS  (شماره شناسایی شخصی) ، توکن امنیتی یا بیومتریک است.

احراز هویت از طریق سامانه ورود یکپارچه، که با یک توکن امنیتی امکان دسترسی یک کاربر تأیید شده به چندین سیستم، پلتفرم و برنامه های کاربردی را فراهم می کند، آسانتر می شود. فناوری صدور مجوز تعیین می کند که یک کاربر تأیید شده اجازه دارد در وب سایت یا سرور شما چه کاری را انجام دهد و چه چیزهایی را مشاهده کند.

 

کنترل دسترسی

احراز هویت و تأیید و صدور مجوز از طریق فرآیندی به نام کنترل دسترسی صورت می گیرد. سیستم های کنترل دسترسی می توانند شامل موارد زیر باشند:

کنترل دسترسی اختیاری (کمترین محدود کننده) ، که اجازه می دهد به منابع مبتنی بر هویت کاربران یا گروه ها دسترسی پیدا کنید

محدودکننده دسترسی بر اساس نقش، که دسترسی را بر اساس نقش سازمانی اختصاص می دهد و به کاربران اجازه می دهد تنها به اطلاعات خاص دسترسی داشته باشند

و کنترل دسترسی اجباری، که به یک مدیر سیستم اجازه می دهد تا با جدیت دسترسی کامل به تمام اطلاعات را کنترل کند.

امنیت داده ها

تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی

اولویت بندی امنیت داده ها نیز به طرحی برای نحوه دسترسی به اطلاعات شرکت و مشتری شما در صورت خرابی سیستم یا نقض اطلاعات نیاز دارد. تهیه نسخه پشتیبان از داده ها به صورت منظم یک اقدام مهم برای کمک به این دسترسی است.

تهیه نسخه پشتیبان از داده ها مستلزم کپی از داده های شما و ذخیره آن در یک سیستم یا رسانه جداگانه مانند هارد دیسک یا ابر است. سپس می توانید داده های از دست رفته را با استفاده از نسخه پشتیبان خود بازیابی کنید.

 

رمزگذاری

نرم افزار رمزگذاری داده با استفاده از یک الگوریتم (به نام سایفر) و یک کلید رمزنگاری، امنیت داده را به طور مؤثر افزایش می دهد تا متن عادی را به متن رمزنگاری شده تبدیل کند. برای یک شخص غیر مجاز، داده های رمزگذاری شده غیر قابل خواندن خواهند بود.

این داده ها تنها توسط کاربر دارای کلید مجاز رمزگشایی می شوند. رمزگذاری برای محافظت از داده هایی که ذخیره می کنید و تبادل داده ها بین پایگاه داده ها، دستگاه های تلفن همراه و ابر استفاده می شود. کلیدهای رمزنگاری شما باید به طور ایمن مدیریت و اداره شوند، از جمله محافظت از سیستم های مدیریت بحران شما و محدود کردن دسترسی.

 

پوشش دهی داده

نرم افزار پوشش دهی داده، داده ها را از طریق مبهم کردن حروف و اعداد با کاراکترهای جایگزین مخفی می کند. این نرم افزار فقط هنگامی که کاربر مجاز داده ها را دریافت می کند، آن ها را به فرم اصلی خود برمی گرداند.

 

نشانه گذاری

نشانه گذاری داده های حساس را با کاراکترهای تصادفی جایگزین می کند که از نظر الگوریتمی قابل برگشت نیستند. رابطه بین داده ها و مقادیر نشانه های آن به جای اینکه توسط یک الگوریتم ریاضی (مانند مورد رمزگذاری) تولید و رمزگشایی شود، در یک جدول ارجاع پایگاه داده ایمن ذخیره می شود.

 

حذف و پاک کردن

هنگامی که داده های الکترونیکی دیگر مورد نیاز نیست و باید به طور دائم از سیستم پاک شود، با پاک کردن داده دیگر امکان برگشت آن وجود ندارد. پاک کردن (erasure) با حذف (deletion) متفاوت است، حذف کردن فرآیندی است که داده ها را به گونه ای پنهان و مخفی می کند که امکان بازیابی و برگشت آن ها وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *