در صورت گم شدن یا سرقت دستگاه های هوشمند چکار کنیم

گم شدن و یا به سرقت دستگاه هایی مانند تلفن همراه و لپ تاپ مانند یک کابوس است، ناخوشایند و اجتناب ناپذیر است. گم شدن یا سرقت تلفن همراه شما یک خطر مهم و خطرناک برای حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند. خطری که دوست نداریم در مورد آن فکر کنیم. با این حال، نادیده گرفتن و عدم توجه به آن موجب می شود شما بیشتر مستعد هدف حمله باشید.

داده های شخصی موجود در دستگاه های شما ارزشمند و اغلب اوقات بسیار آسیب پذیر است. در صورت از دست دادن یا سرقت دستگاه، داشتن برنامه ای برای سناریوی بدترین حالت می تواند در وقت و پول شما صرفه جویی کند و از ناراحتی و نگرانی شما بکاهد.

بنابراین، ما لیستی از بهترین شیوه ها را آماده کرده ایم تا در صورت بروز بدترین اتفاق از فاجعه سرقت هویت جلوگیری کنید.

 

بهترین راهکارهای عمومی و متداول در سرقت دستگاه های هوشمند

آماده سازی خود و دستگاه هایتان قبل از سرقت آن ها، سریعترین راه برای جلوگیری از نقض احتمالی است. در نظر گرفتن:

 • برنامه “Find My” را برای تمام دستگاه ها روشن نگه دارید. این بهترین راه برای مکان یابی و پاک کردن اطلاعات دستگاه ها از راه دور است.
 • اطمینان حاصل کنید که دستگاه های شما توسط پین کد، اثر انگشت یا Face ID محافظت می شوند. این کار باعث می شود سرعت عمل سارقانی که سعی می کنند به دستگاه شما دسترسی پیدا کنند، کاهش یابد.
 • در تمام حساب ها، از جمله ایمیل و برنامه های بانکی از رمزهای عبور قوی و منحصر به فرد استفاده کنید. وقت این کار را ندارید؟ برای مدیریت خودکار ایجاد رمز عبور، از یک برنامه مدیریت رمز عبور مطمئن استفاده کنید. این به محدود کردن دامنه هرگونه نقضی کمک می کند.
 • وقتی دستگاهی به سرقت می رود، سریع اقدام کنید. هرچه سریعتر واکنش نشان دهید، مراحل زیر مؤثرتر خواهد بود. اگر سارق دستگاه را خاموش کند یا باتری را خارج کند، نمی توانید اطلاعات دستگاه را از راه دور پاک کنید.

 

دستگاه های Android

در ادامه کارهایی که کاربران Android در صورت سرقت دستگاه خود باید انجام دهند، آورده شده است.

در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن تلفن همراه باید چکار کنیم

 • ابتدا موقعیت مکانی دستگاه خود را ردیابی کنید. به android.com/find بروید و وارد حساب Google خود شوید.
 • اگر بیش از یک دستگاه دارید، دستگاه مورد نظر خود را از لیست بالای صفحه انتخاب کنید. دستگاه گمشده/سرقت شده یک نوتیفیکیشن دریافت خواهد کرد، بنابراین باید سریع اقدام کنید.
 • در نقشه روی صفحه نمایش خود، اطلاعاتی در مورد مکان تلفن به شما نشان داده می شود. به یاد داشته باشید این تقریبی است و ممکن است دقیق و صحیح باشد. اگر تلفن شما پیدا نشد، آخرین مکان شناخته شده آن (در صورت موجود بودن) را مشاهده خواهید کرد.
 • اکنون، اگر مطمئن هستید که دستگاه شما به سرقت رفته است، می توانید روی “Enable lock & erase” کلیک کنید تا دستگاه شما پاک شود. اما مراقب باشید. پس از پاک کردن دستگاه، Find My Device دیگر کار نخواهد کرد، بنابراین قبل از کلیک مطمئن شوید.
 • اگر فکر می کنید تلفن همراه شما گم شده و به سرقت نرفته است، چند گزینه دارید. “Lock” تلفن همراه شما را با پین، الگو یا گذرواژه تان قفل خواهد کرد. اگر قفل مناسبی ندارید، می توانید یکی تنظیم کنید. برای کمک به شخصی که تلفن همراه شما را به شما باز می گرداند، می توانید یک پیام یا شماره تلفن را به صفحه قفل اضافه کنید.

آیا رمز عبور شما به راحتی قابل حدس زدن است؟

یک نکته مهم: اگر به طور اتفاقی پس از پاک کردن تلفن همراه خود، آن را پیدا کردید، احتمالاً برای استفاده مجدد از آن به پسورد حساب Google خود نیاز خواهید داشت.

 

سرقت دستگاه های iOS

در ادامه کارهایی که کاربران iOS در صورت سرقت دستگاه خود باید انجام دهند، آورده شده است.

در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن تلفن همراه باید چکار کنیم

 • به icloud.com/find بروید یا از برنامه Find My در دستگاه Apple دیگر، استفاده کنید.
 • در مرحله بعد، باید دستگاه خود را پیدا کنید. دستگاهی را که به دنبال آن هستید را انتخاب کنید تا مکان آن را روی نقشه مشاهده کنید.
 • در اینجا چند گزینه به شما ارائه می شود. “Mark As Lost” دستگاه شما را از راه دور قفل می کند، به شما این امکان را می دهد تا یک پیام سفارشی با اطلاعات تماس خود را در صفحه قفل دستگاه گم شده نشان دهید و مکان دستگاه را ردیابی کنید. اگر گزینه های پرداخت Apple Pay را اضافه کرده اید، تا زمانی که دستگاه در حالت گم شده باشد، امکان پرداخت با استفاده از Apple Pay در آن دستگاه به حالت تعلیق در می آید.
 • اگر مطمئن هستید که دستگاه شما به سرقت رفته است، “Erase your device” را انتخاب کنید. هنگامی که دستگاه خود را از راه دور پاک می کنید، تمام اطلاعات شما حذف می شود و دیگر نمی توانید آن را با برنامه Find My یا Find iPhone در iCloud.com پیدا کنید. قبل از انجام این مرحله مطمئن شوید که از این امر که گوشی شما قابل بازیابی نیست آگاه نیستید.

 

جمع بندی

پس از اینکه با کمک مراحل و نکات بالا از حساس ترین اطلاعات خود محافظت کردید، تنها نیاز است چند قدم دیگر را برای حل کامل بحران و امنیت دستگاه هوشمند خود بردارید.

 

 • گم شدن و یا سرقت دستگاه خود را به مراکز قانونی مربوطه گزارش دهید. آن ها ممکن است شماره سریال دستگاه شما را درخواست کنند. شماره سریال دستگاه را اغلب می توان در بسته بندی اصلی یافت.
 • همچنین سرقت دستگاه خود را به اپراتور خود گزارش دهید. آن ها حساب شما را غیرفعال می کنند تا از تماس ها، پیامک ها و استفاده از اطلاعات توسط سارق، جلوگیری شود. 
 • تمام پسوردهای خود، از جمله حساب Google و Apple ID خود را ریست کنید. پس از سرقت یک دستگاه، هرگز نمی توانید از میزان نقض و نفوذ در اطلاعات آن مطمئن باشید. خبر خوب این است که اگر از نرم افزار مدیریت رمز عبور امن استفاده می کنید، این باید بسیار سریع باشد!
 • برای حساب هایی که دسترسی به آن از طریق احراز هویت دو عاملی یا ۲FA صورت می گیرد، هنگام انجام تنظیمات اولیه حساب می بایست کلید خصوصی را ذخیره می کردید. این کلید به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به دستگاه به حساب خود وارد شوید و به شما این امکان را می دهد که حساب را از دستگاه حذف کنید.
 • به ارائه دهندگان خدمات بانکی که در آن ها حساب دارید در مورد تخلف احتمالی هشدار دهید و حساب های بانکی و کارت های اعتباری خود را برای ردیابی هر گونه فعالیت مشکوک، کنترل کنید. در صورت مشاهده هر مورد مشکوکی، به سرعت تمام کارت های بانکی خود را مسدود و جایگزین کنید.

 

سخن پایانی

گم شدن و یا سرقت دستگاه ها یک اتفاق ناخوشایند است، اما دیگر نباید یک فاجعه باشد. اگر برنامه ای برای سناریوی بدترین حالت دارید، می توانید سریع و مطمئن عمل کنید. اگر نکته دیگری به نظرتان می آید که در این مقاله بیان نشده است در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:

www.webroot.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *