۵ اشتباه متداول در محافظت از داده های شخصی

بسیاری از افراد با رعایت نکردن نکات امنیتی و متصل شدن به دستگاه های نامطمئن امنیت داده های خود را به خطر می اندازند. در این پست از وبلاگ نومانت به ۵ مورد از این اشتباهات متداول در محافظت از داده های شخصی می پردازیم.

 

۵ اشتباه متداول در محافظت از داده های شخصی

 

۱. اتصال به شبکه های Wi-Fi عمومی و عدم محافظت از داده های شخصی

تا آنجا که ممکن است، از اتصال به شبکه هایی که متعلق به شما نیست یا از ورود به صفحاتی که باید اطلاعات شخصی خود را در آن ها وارد کنید، خودداری کنید. می توانید از حالت ناشناس (incognito mode) مرورگر وب استفاده کنید، این کار به شما امنیت بیشتری می بخشد زیرا مرورگر رمزهای عبور، کوکی ها یا سابقه جستجو شما را ذخیره نمی کند.

۲. نبستن sessionها در پایان استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف.

از باز گذاشتن sessionها خودداری کنید و ریسک به خطر انداختن اطلاعات شخصی را به حداقل برسانید. علاوه بر این، همیشه شبکه های اجتماعی را با گزینه هایی تنظیم کنید که بالاترین سطح حریم خصوصی را ارائه می کنند.

۳. استفاده از رمزهای عبور تکراری برای سرویس های مختلف

برای هر کدام از سرویس های خود (پست الکترونیکی، شبکه های اجتماعی، بانکداری الکترونیکی و غیره)، رمز عبور قوی و متفاوتی تعیین کنید، ترجیحاً بیش از ده کاراکتر و نماد داشته باشند و حاوی کلمات معنادار نباشند.

۴. وارد شدن به وب سایت های ناامنی که با HTTP  شروع می شوند.

سعی کنید فقط به وب سایت هایی که با HTTPS شروع می شوند وارد شوید.

۵. بارگیری و اجرای پیوست های ایمیل ناشناخته

اگر از طرف شخص یا شرکتی که آدرس ایمیل خود را با آن به اشتراک نگذاشته اید ایمیلی دریافت کردید یا آن را باز کردید، مستقیماً آن ایمیل را به هرزنامه ارسال کنید و آن اکانت را بلاک کنید.

5 اشتباه متداول در محافظت از داده های شخصی

محافظت از داده های شخصی در تلفن های همراه

اگر کاربران اتصال از طریق دستگاه های تلفن همراه را انتخاب کنند، باید به این نکته توجه کنند که تلفن های همراه سنسورها و روش های اتصال بیشتری نسبت به دسک تاپ یا لپ تاپ دارند، بنابراین برای تقویت و بهبود امنیت اطلاعات شخصی خود باید توصیه های زیر را به خاطر داشته باشید و آن ها را به کار گیرید.

 

  1. موقعیت جغرافیایی (GPS) تلفن همراه خود را غیرفعال کنید.
  2. برنامه هایی را که درخواست مجوزهای غیرضروری می کنند، نصب نکنید (به عنوان مثال، درخواست دسترسی به دوربین و میکروفون برای یک اپلیکیشن ماشین حساب یا چراغ قوه).
  3. اگر به صورت اینترنتی خرید می کنید، سعی کنید از طریق شبکه داده ارائه دهنده اینترنت خود متصل شوید. هنگام پرداخت آنلاین با استفاده از کارت اعتباری، از استفاده از شبکه Wi-Fi اجتناب کنید.
  4. اطلاعات کارت های حافظه تلفن همراه را رمزگذاری کنید تا از اطلاعات شخصی در صورت سرقت یا گم شدن محافظت شود. برای انجام این کار، به بخش “Settings” بروید، “Security” را انتخاب کنید، روی “Encrypt phone” کلیک کنید و یک رمز عبور قوی تنظیم کنید و منتظر بمانید تا روند کار انجام شود.

 

آخرین و البته نه کم اهمیت ترین مورد درباره محافظت از داده های شخصی این است که، نام و نام خانوادگی خود را در اینترنت جستجو کنید تا بدانید که شبکه چه میزان درباره شما می داند و اطلاعاتی را که در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی در مورد شما ظاهر می شود و آن ها را تأیید نمی کنید یا دوست ندارید که منتشر شود را حذف کنید.

 

منبع:

www.entrepreneur.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *